17 ترین

17-6 روش صحیح حمام کردن !

17-6 روش صحیح حمام کردن

همه ما دوست داریم روزمون رو بایه دوش جانانه شروع کنیم تا سرحال بیایم. حمام کردن می تونه خیلی آرامش بخش باشه و یه حال اساسی بهمون بده. ولی با همه این وجود، بهتره بدونید که گرفتن دوش آب گرم، اونم سر صبح ممکنه اونقدرا هم برای پوستتون خوب نباشه!

قرار دادن زیاده از حد بدن در معرض آب گرم می تونه واقعاً برای بدن بد باشه و این حرف متخصصان پوست مو است. بر اساس نظرات متعددی که از متخصصان پوست و زیبایی به دست آوردیم، توی این مقاله می خوایم چند روش صحیح حمام کردن رو بهتون گوشزد کنیم. از اونجایی که حمام کردن معمولاً بخشی از روال نرمال زندگی روزمره هر کسی محسوب میشه، دونستن این روش ها می تونه کمک زیادی به شما بکنه. پس با ما همراه باشید.

1. خیلی حموم نرید

تعداد دفعاتی که حمام می کنید معمولاً به سطح فعالیتتون بستگی داره. اما اگه خیلی آدم فعالی نیستید و بدنتون معمولاً زیاد کثیف نمیشه می تونید به جای هر روز، فقط هفته ای دو یا سه بار حمام کنید. فقط اونقدر تعداد حمام کردناتون رو کم نکنید که بدنتون بو بگیره یا پوستتون تو خطر عفونت ناشی از چرک زیاد قرار بگیره. اگه ورزش می کنید و برنامه تون اینه که هر روز یه بار صبح، و یه بار بعد از باشگاه حمام می کنید، بهتره مراقب باشید که حمامتون زیاد طول نکشه. گاهی اوقات ممکنه دلیل خوبی وجود داشته باشه که یه نفر روزی دوبار دوش بگیره، اما توی این شرایط بهتره فرآیند دوش گرفتن هرچه سریعتر انجام بشه و تموم بشه.

که این ما رو به مبحث بعدی می رسونه…

2. زود تمومش کنید

قرار گرفتن زیادی از حد در تماس با آب موجب خشکی پوست و موی شما میشه. همچنین اگه زیاد توی حمام بمونید آب زیادی که به پوستتون می خوره به مواد شوینده اجازه می ده تا راحت تر بتونن به بدنتون آسیب برسونن.تقریباً همه متخصصان پوست و سلامت معتقد هستن که هرچی زمان حمام کردن کوتاه تر باشه، بهتره. برای افرادی که به آماس پوستی ناشی از حساسیت یا خشکی پوست دچار هستن، پزشکان توصیه می کنن که حمام کردنشون بیشتر از پنج دقیقه طول نکشه. هرچه هم کوتاه تر بهتر. ضمناً سعی کنید تو وقت حمام کردن فعال باشید و همینطور برای چند دقیقه متوالی زیر دوش نایستید.

3.بدنتون رو خنک نگه دارید

آب داغ چربی و روغن طبیعی بدن رو می شوره و باعث می شه پوست سریعتر آسیب ببینه، پس سعی کنید به جای دوش آب داغ با آب ولرم و حتی رو به سرد حمام کنید. بعضی از مردم هم هستن که ترحیح میدن دوش آب سرد بگیرن تا سطح انرژی بدنشون بره بالا و جریان خونشون قوی تر بشه. پزشکا معتقدن که به جز دوش آب داغ، هر دمایی که فرد باهاش احساس راحتی می کنه می تونه برای حمام کردن مناسب باشه.

4. خیلی موهاتون رو نشورید

مو از سلول های پوستی مرده درست شده و به اندازه باقی بدن به شستشو نیاز نداره. این که هرچند وقت یه بار موهاتون رو می شورید به نوع موی شما بستگی داره. اما شستن زیاده از حد مو می تونه موجب خشکی اون بشه. مشکلی که مخصوصاً برای افرادی که موهای خاکستری یا رنگ شده دارن شدید تره.

5. قرار هم نیست موهاتون رو کم بشورید

کم شستن موها بین مردم اونقدر باب شده که متخصصان پوست و مو می گن مردم دارن توش زیاده روی می کنن. کم شستن موها باعث میشه پوست سر شروع به شوره زدن بکنه. مردم معمولاً پوست سرشون رو نمی شورن که مبادا موهاشون دچار خشکی بشه. اینکار می تونه باعث افزایش چربی پوست سر بشه و در نهایت منجر به پوسته پوسته شدن و قرمزی پوست. حداقل هفته ای یکبار باید پوست سرتون رو خوب بشورید.

6. روی ناحیه های کثیف تر بیشتر تمرکز کنید

دست ها و پاها عموماً خیلی نیازی به صابون کشیدن ندارن. برای یه دوش سریع بیشتر روی ناحیه هایی مثل زیربغل، مچ پا، کشاله ران و ناحیه تناسلی تمرکز کنید.

7. با دقت تمیز کنید

بعضی از متخصصان می گن که صابون های سنتی می تونن روغن و چربی طبیعی پوست رو بشورن و ببرن. اما شوینده های بهداشتی جدید خاصیت آب رسانی و مرطوب کنندگی دارن و بهتر هستن. شوینده های بدن می تون رطوبت رو به پوست دچار خشکی شده برگردونن. اما اگه تا به حال مشکلی از لحاظ خشکی و التهاب پوست بعد از حمام کردن نداشتید، خب همون صابون های سنتی می تونن براتون کافی باشن. شوینده های مناسب بدن هر فرد با کس دیگه فرق می کنه.

8. شستن رو از بالا شروع کنید

اگه وقت حمام کردن شستن بدن رو از بالا به پایین شروع کنید آب صابون راه خودش رو به سمت پایین پیدا می کنه. اولین کای که می کنید بهتره شستن موها باشه و بعد برید سراغ شستن بدن. اگه بدنتون به آکنه حساسه بهتره اول از شستن صورت شروع کنید، بعد قفسه سینه و بعد کمر. پزشکا برای افرادی که پوست های حساس و آکنه پذیر دارن توصیه می کنن روند زیر رو در پیش بگیرن:

اول موهاتون رو شامپو بزنید، بعد مواد شوینده رو به بدنتون بمالید، وقتی که مایع شوینده هنوز روی بدنتون هست می تونید موهای زائد رو اصلاح کنید، و بعد مواد شوینده رو با آب بشورید و پاک کنید.

9. اگه می خواید شیو کنید، بذارید برای آخر

بهتره موقع شیو کردن موها نرمتر باشن، اما نه خیلی. شیو کردن موهای زائد بهتره آخر یه دوش سریع اتفاق بیفته. موها اون موقع مرطوب هستن اما زیاده از حد گرما و بخار جذب نکردن. اگه موهای زائد بیش از حد گرما و رطوبت گرفته باشن، فر می خوردن و برآمده میشن. به همین خاطر اگه تو این شرایط شیوشون کنید ممکنه بعد از خشک شدن نوکشون سمت پوست برگرده و باعث رشد موهای زیر پوستی بشه.

10. با نوازش کردن و ضربه های آروم پوستتون رو خشک کنید

به جای اینکه حوله رو وحشیانه روی سرتاپای بدنتون بکشید، سعی کنید آروم با ضربه زدن های کوچیک پوستتون رو خشک کنید. کشیدن حوله روی پوست می تونه موجب التهاب و خارش پوست بشه. وقتی با ضربه های آهسته پوست رو خشک کنید مقداری آب روی پوست باقی می مونه که می تونه به مرطوب کننده هایی که استفاده کردید کمک بکنه. اما دقت داشته باشید که بعضی از نواحی رو حتماً خوب خشک کنید. به خصوص ناحیه هایی که پوست چین و تا می خوره مثلاً بین انگشتا، نواحی اطراف اندام تناسلی و زیربغل. برای کم کردن جوش و التهاب پوست در آینده این کار ضروریه.

11. مرطوب کردن

حداکثر دو تا سه دقیقه بعد از دوش گرفتن، از مرطوب کننده ها استفاده کنید. تقریباً همه پزشکای پوست توصیه می کنن که روزی دوبار از مرطوب کننده های پوستی استفاده کنید. حالا چه حمام کرده باشید چه نکرده باشید. ضمناً بهتره به جای لوسیون از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

پیمایش به بالا