17 ترین

17-4 روش تقویت ذهن !

17-4 روش تقویت ذهن

از جنبه های زیادی قدرت ذهنی و هوش شما حتی قبل از اینکه بخواید کاری در قبالش انجام بدید به اندازه مناسبی خوب و قدرتمند هست. ژن و تغذیه شما به عنوان یک نوزاد، واکسیناسیون، بیماری هایی که تو دوران کودکی داشتید، دوران پیش دبستانی و حتی انواع تنبیه هایی که والدین تون براتون انتخاب می کردن و صدها پارامتر دیگه، همگی روی توان هوش و ذهن شما توی دوران بزرگسالی تأثیر گذاشتن. اما خب قبل از اینکه تصمیم بگیرید باشگاه ثبت نام کنید و یه مقدار به سلامت و تقویت قدرت بدنی خودتون بپردازید، بد نیست که یه مقدار هم به قوای ذهنی و فکری خودتون اهمیت بدید. مغز هم مثل هر اندام دیگه ای توی بدن یک عضو زنده ست و هر عضو زنده قابلیت تعیلم، آموزش و رشد کردن داره. به شرطی که واقعاً انرژی بذارید و روش کار کنید. این یه حرف علمیه و پزشکای مغز و اعصاب ثابت کردن که تمرین کردن می تونه روی تقویت ذهن شما اثر فوق العاده ای داشته باشه.

اما چطور می تونید سطح هوش و قدرت ذهنی خودتون رو بالاتر ببرید؟ چه تمریناتی وجود دارن که به شما توی این راه کمک می کنن؟ آیا نیاز به دوره های خاص و ویژه ای هم هست؟

راستش شاید تو سراسر دنیا دوره های تعلیمی وجود داشته باشن که این آموزش ها رو در اختیار شما قرار می دن. اما توی این مقاله بیشتر روی متدهای روزمره و ساده ای تمرکز می کنیم که با انجام دادنشون می تونید قدرت ذهنیتون رو به شدت تقویت کنید. اگر می خواید به آدم باهوش تری تبدیل بشید، بهتره تو این مقاله همراه ما باشید.

تا می تونید کمتر شکر مصرف کنید

غذایی که می خورید، روی فکری که می کنید تأثیر می گذاره. خوردن غذاهایی که شیرینی زیادی دارن تو طولانی مدت می تونه روی توانایی یادگیری و به خاطرسپاری مغزتون اثر بگذاره. تو زمان طولانی استفاده بیش از حد از مواد شیرین می تونه در روند سیناپسی مغز اخلال ایجاد کنه و توان شفافیت تفکر رو از فرد بگیره.

مرتب قند خونتون رو چک کنید

حتی اگه دیابت ندارید بهتره بدونید که نوسانات زیادی تو سطح انسولین بدن وجود داره که می تونه تو زمان محاسبات و واکنش های مغزی شما اثر بذاره و عملکردشو کاهش بده. محققان متوجه شدن که سطح بالای انسولین بدن ممکنه تو ابتلای فرد به بیماری آلزایمر هم موثر باشه. از اون طرف کمبود انسولین داخل بدن هم می تونه موجب بشه حافظه فرد دچار مشکل بشه.

یه کنسول بازی بخرید!!

لازم نیست برید و جدیدترین کنسل رو بازی رو خریداری کنید. یکی از همون کنسول های قدیمی تون هم خوبه. تحقیقات نشون دادن که هماهنگی و همکاری بین دست و مغز فقط باعث نمیشه تا به گیمر ماهر تری تبدیل بشید. بلکه تحقیقات ثابت کردن نوجوان هایی که بیشتر بازی کامپیوتری انجام می دن سلول های بیشتری داخل قسمت استریاتوم شکمی سمت چپ مغزشون دارن. یعنی همون بخشی از مغز که مسئول برهم کنش احساسات و رفتار آدمه!

کمتر تلویزیون ببینید

می گن آدم هرچی بیشتر تلویزیون ببینه، کمتر می دونه! دانشمندا به این نتیجه رسیدن که هر کسی تو طول روز بیشتر از 4 ساعت تلویزیون یا ویدئو های آنلاین می بینه از قدرت ذهنی و هوش کمتری نسبت به بقیه برخورداره. بچه هایی که زیاده از حد تلویزیون تماشا می کنن بیشتر ممکنه دچار بیماری ها و اختلالاتی مثل بیش فعالی یا بحران کم توجهی بشن. چون تماشای مداوم تصاویر، بدون واکنش، می تونه اثر فاسد کننده ای برای مغز داشته باشه!

منظم ورزش کنید

“استفاده کن یا از دست بده”. این جمله فقط در مورد عضلاتتون صدق نمی کنه. داشتن یه سبک زندگی فعال و پرتحرک مثل عضلات بدنتون می تونه تمام سلول های مغزی شما رو هم جوان و پرانرژی نگه داره.  تحقیقات نشون دادن که ورزش کردن می تونه باعث تقویت ذهن و هوش بشه.

مثل شیر غذا بخورید!

منظور ما الزاماً مصرف غذاهای گوشتی نیست، بلکه منظورمون استفاده کردن از غذاهای سالم و طبیعیه. مثل سبزیجات تازه، میوه و غیره. تا می تونید کمتر از فست فود استفاده کنید. تحقیقات نشون دادن بچه هایی که غذاهای سالم تر و طبیعی تر می خورن معمولاً باهوش تر هستن.

ماهی بخورید

بله، کاراکتر سریال قصه های مجید راست میگفت. یادتونه که مجید همش می گفت ماهی و میگو فسفر داره و برای هوش و مغز خوبه؟ کاری به لحن و طنزش ندارم اما حرفش درست بود. دانشمندا ثابت کردن که دوبار در هفته ماهی خوردن می تونه تا ده درصد هوش کلامی و دیداری بچه رو بالا ببره.

همین امروز سیگار رو ترک کنید

به نظر می رسه که هوش و سرعت تفکر افرادی که برای مدت زیادی سیگار می کشن، از آدم هایی که سیگار نمی کشن پایین تر و کند تره. یک تحقیق نشون داده که میانگین  آی کیو آدمایی که تو روز یه بسته سیگار می کشن، از آدمایی که سیگار نمی کشن حدود 11 نمره کمتره!

یکم قهوه بخورید

این فقط یه تصور نیست که فکر می کنید قهوه خوردن می تونه باعث بشه بهتر فکر کنید. خوردن قهوه واقعاً می تونه سرعت ارتباطات الکتریکی بین سلول های مغزی رو بالا ببره و باعث بشه ذهن قویتر از قبل کار کنه.

زیر آب نفس بگیرید

نگه داشتن نفس زیر آب استخر باعث می شه تا جریان خون به مغز فرد بالاتر بره. درست مثل عضلات، وقتی که اکسیژن بیشتری به سلول های مغزی شما برسه، مغزتون هم بهتر کار می کنه.

مهارت های جدید یاد بگیرید

وقتی که از فضای امن خودتون بیرون بیاید و شروع کنید یه کار جدید انجام بدید، مغز شما نورون های جدیدی درست می کنه. مهم نیست چه کار جدیدی رو شروع به یادگرفتن می کنید، از یاد گرفتن یه زبان جدید گرفته، نقاشی، یا هر هنر دیگه ای، فقط مهمه که مغزتون رو به چالش یادگیری بندازید.

موزیک!

شنیدید می گن موزیک ذهن بچه رو قوی می کنه و هوششو بالا می بره؟ راستش درسته. گوش دادن به موزیک، یا آواز خوندن و ساز زدن می تونه توان یادگیری شما رو خیلی بالا ببره. مخصوصاً اگه موسیقی های پیچیده و در عین حال آرامبخشی مثل موسیقی کلاسیک گوش بدید.

بیشتر بخوابید

اینکه هشت ساعت کامل تو طول روز بخوابید فقط ذهنتون رو رفرش نمی کنه. بلکه پتانسیل عملکرد و یادگیری مغز رو هم بهبود می بخشه. البته بدن همه افراد الزاماً به هشت ساعت خواب نیاز نداره و برای بعضیا بیشتره و برای بعضیا کمتر. اما خواب کامل می تونه باعث بشه مغزتون خیلی بهتر کار بکنه.