17 ترین

17 مد آرایش صورت که قدیمی ها استفاده می کردن

17 مد آرایش صورت که قدیمی ها استفاده می کردن

پیش از دورانی که انواع رژ لب در رنگ ها و غلظت های متفاوت وجود داشته باشد، خانم ها در زمان های دور از لوازم و مد های آرایشی متفاوتی استفاده می کردند تا به ظاهر ایده آل در آن دوران برسند. از اولین ساختارهای آرایش صورت تا استایل های عجیب و غریب در دوره های متأخر تر، در این مقاله همراه ما باشید تا ببینید مدهای آرایشی از قرن 18 میلادی تا کنون چه تغییراتی کرده است.

داشتن پوست سفید در قرن 18

برخلاف مد زیبایی امروزی که بدن های برنزه را زیبا می داند، مد ایده آل قرن 18 برای خانم ها داشتن پوستی بود که مثل روح سفید باشد! در آن زمان داشتن بدن برنزه به معنی آن بود که فرد کار فیزیکی دارد و زیاد زیر آفتاب می رود. لفظ آفتاب و مهتاب ندیده دقیقا برای همان دوره است. و داشتن پوست بسیار سفید هم نشانی از همین بود. مخصوصا برای افراد طبقات مرفه جامعه. برای سفید کردن پوست خانم ها ترکیب شراب و توت فرنگی استفاده می کردند و آن را به صورت خود می مالیدند.

استفاده از سفیدآب در قرن 18

نزدیکترین چیزی که در قرن 18 به ماده های آرایشی وجود داشت ماده ای است به نام سفیدآب. ما ایرانی ها هم البته با این ماده آرایشی آشنایی طولانی داریم. برخلاف توصیه پزشکان آن دوران که می گفتند سفیدآب بسیار سمی است، اما به هرحال خانم ها از آن برای سفید کردن پوست خودشان استفاده می کردند.

خال های آرایشی در قرن 18

خال لب یار یا خال گونه یار واژگان آشنایی برای ما هستند. این خال ها در گذشته یک عنصر حیاتی مد بودند که تضمینی از زیبایی یک زن به حساب می آمدند. مخصوصا در سده 1700 اروپا. کسانی که به طور طبیعی این خال ها را داشتند خیلی خوش شانس بودند، اما این محصولات در اشکال و ابعاد ختلف در دسترس خانم ها وجود داشت تا بتوانند صورت خودشان را طبق معیار های مد آن دوران زیبا کنند. اشکالی مانند ستاره، ماه یا خال های طراحی شده دقیقتر مانند نقش اسب و کالسکه و غیره موجود بودند. نوعی تتو موقت.

گذاشتن کلاه گیس در قرن 18

در قرن هجدهم میلادی در اروپا به خصوص در سال های متأخر آن، داشتن کلاه گیس های با شکوه و بلند یکی از زیباترین مدها به حساب می آمد. هرچه بلندتر بهتر و باکلاس تر! بعضی مواقع میشد که این کلاه گیس ها تا زانوی فرد هم می رسیدند!! برای نمونه می توانید به نقش های معروف ماری آنتوانت نگاهی بیندازید.

داشتن موی سفید در قرن 18

کلاه گیس ها در قرن 18 وسیله ای بسیار محبوب و البته کمیاب بود. به همین خاطر خیلی از مردم توان خریدن آنها را نداشتند. از این رو خیلی ها به جای خریدن کلاه گیس، پودرهای سفید کننده به موهای خودشان می زدند. اگرچه این پودرها تأثیر زیادی نداشت و نمی توانست موهای فرد را مثل کلاه گیس سفید کند، اما می توانست رنگ طبیعی موهای او را تا حد زیادی روشن تر کند. به همین خاطر است که وقتی فیلم های قدیمی تماشا می کنید می بینید که موهای اشخاص پولدار رنگ روشنتری از کارگرهای مو سیاه دارند.

داشتن صورت بی آرایش در قرن 19

به نظر می رسد هشتگ ” من اینطوری از خواب بیدار شدم” ایده جدیدی نیست. در قرن نوزدهم مردم در اعتراض به فرهنگ آرایشی قرن گذشته که فرد مجبور بود از مواد آرایشی سمی استفاده کند، تصمیم گرفتند داشتن صورتی بدون آرایش را مد کنند. در آن دوران فقط بدکاره ها و بازیگران از مواد آرایشی استفاده می کردند!!

پودرهای آرایشی در قرن 19

کم کم با گذشت چند سال مواد آرایشی راه خود را به زندگی مردم باز کردند. خانم ها یاد گرفتند از پودرهای مخصوص برای پوشاندن چین و چروک ها و قرمزی صورت خود استفاده کنند. پودر برنج، زینک اکسید و پودر مروارید از جمله این مواد آرایشی بودند.

قطره های چشم مرکباتی در قرن 19

قبل از به وجود آمدن ویزین مردم در قرن نوزدهم قطره های آب لیمو یا آب پرتغال داخل چشمان خود می پاشیدند تا چشمشان براق تر به نظر بیاید.

آرایش مژه در قرن 19

در سده 1800 خانم ها به آرایش مژه هایشان دقت زیادی می کردند. آنها مژه های خودشان را اصلاح می کردند و سپس روغن کرچک به آنها می زدند تا درخشان شود.

داشتن گونه سرخ در قرن 19

داشتن گونه ای لطیف و سرخ در قرن نوزدهم رواج زیادی پیدا کرد و این رواج در تقابل با صورت های سفید بی روحی که در قرن 18 مد بود اتفاق افتاد. در آن زمان برای اینکه گونه های خودشان را سرخ کنند از آب چغندر قرمز(آب لبو) و آب کارمیلی استفاده می کردند.

پوست رگه ای در قرن 19

در اواخر سده 1800 بعضی از خانم ها بودند که از مداد آبی یا بنفش استفاده می کردند تا ردی از شکل رگ زیرپوستی را روی صورت خود بکشند! اینکار باعث می شد مردم فکر کنند پوست صورت آن خانم آنقدر نازک و شفاف است که حتی رگ های زیرش هم پیداست!!

استفاده از کلاه لبه دار آویزان در دهه 20

بعد از جنگ جهانی اول استفاده خانم ها از آرایش دوباره رواج زیادی پیدا کرد و دهه بیست سهم به سزایی را از این موضوع به خودش اختصاص داده است. مد زیبایی در دهه بیست زنانی بودند که با کلاه های گرد لبه دار، لب های قرمز و چشمانی که دورشان سیاه بود معروف بودند. داشتن لب های قرمز تیره به خاطر آن مد شده بود که تنها رنگ رژ لب موجود در آن دوران همین بود!

عصر رژ لب در دهه 40

صنعت ساخت رژ لب در دهه 40 پیشرفت زیادی کرد به گونه ای که دیگر فقط رنگ قرمز تیره در رژ لب ها موجود نبود. بلکه رژ لب های رنگی زیادی وارد بازار شدند. تمام رژ لب های این دوره رنگ مات داشتند و خانمها روی رژ وازلین می زدند تا کاری کنند اندکی بدرخشد.

استفاده از بیگودی در دهه 50

بر خلاف دهه بیست که مد زیبایی در استفاده از مواد آرایشی صورت بود، در دهه پنجاه نگاه مردم بیشتر جلب مدل موها شد. و خب سلام بر بیگودی!

آرایش ملایم در دهه 60

قبل از مد کاملا آزاد دهه 70، در دهه 60 مد رایج داشتن ظاهری بازیگوشانه و وارفته بود. بعضی ها هستند که اصطلاح لش را ترجیح می دهند. زنان لوندی که با مد توییگی دلبری می کردند. خانم ها در این دهه حتی گاهی اوقات مژه های پایینی خود را نقاشی می کردند تا ظاهر چشمانشان عریض تر شود و حالت کارتونی تری به خود بگیرید.

هرچه بیشتر، بهتر. دهه 70، 80 و 90

خانم ها که در دهه 70 میلادی آزادی سیاسی و اقتصادی بیشتری پیدا کرده بودند به استاندارد های جدیدی از مد رسیدند. یکی از رایجترین این استاندارد ها داشتن موهای کمی پف کرده بود که با سشوار کشیدن به آن می رسیدند. این مد در دهه 70 بین خانم ها بسیار محبوب بود و به قدری رواج داشت که برخی از مد های زیبایی امروز را هم تحت تأثیر قرار داده است.

دهه هشتاد دهه شاه ماهی، دهه سایه چشم غلیظ و رژ لب های یخی است. و بیشتر و بیشتر. به خاطر تنوع مواد آرایشی دهه هشتاد میلادی در صنعت مد آرایشی دهه بسیار به یاد ماندی ای شده.                      

بعد از دهه عجیب و غریب 80، در دهه 90 سلیقه مردم بیشتر به سمت ظاهر طبیعی سوق پیدا کرد.

عصر برنزه در قرن 21

مشابه مواد آرایشی خطرناک مورد استفاده در دو قرن گذشته، استفاده از از تخت های برنزه و سولاریوم که چندان هم ایمن نبودند نیز در اوایل هزاره جدید رواج پیدا کرد. در قرن 21 سلیقه مردم از داشتن پوست های روشن و سفید به داشتن پوست های تیره و برنزه برگشت. و همین امر باعث شده تا مردم امروزی به خاطر مد کمی بیش از اندازه زیر نور آفتاب بایستند و خیلی از افراد از این مد جدید صدمه ببینند.