17 ترین

17-2 تا از مهمترین مخترعین جهان

17-2 تا از مهمترین مخترعین جهان

تو طول تاریخ مخترعین زیادی وجود داشتن. اما فقط چنتا از اونها تونستن انقدر مشهور بشن که خیلی ها اسمشون رو یادشون باشه. علت این شهرت بعضاً به خاطر اهمیت اختراعاتشونه، و بعضاً به خاطر فعالیت های جانبیشون. توی لیست مهمترین مخترعین تاریخ آدمایی رو پیدا می کنید که از تلویزیون و لامپ برق و تلفن گرفته تا آی فون رو اختراع کردن. هرکدوم هم به نوعی شکل زندگی بشر رو تغییر دادن و پایه های تمدن امروزی رو شکل دادن.

توی این مقاله به فهرستی از مهمترین مخترعین جهان و البته مشهورترین هاشون می پردازیم که مردم معمولاً زیاد سرچشون می کنن. با ما همراه باشید تا با این پدران و مادران تمدن امروزی بیشتر آشنا بشید.

توماس ادیسیون

از بین تمام اختراعاتی که ادیسون انجام داده، اولین اختراع مهمش فونوگراف بوده. دستگاهی که هم می تونست برای اولین بار صدا رو ضبط کنه و پخش کنه. دستگاهی که بعد تر به گرمافون تبدیل شد. ادیسون همچنینی بیشتر از هرچیز به خاطر اختراع لامپ برق، دستگاه های فیلمبرداری و ضبط صوت و خیلی چیزهای دیگه معروفه. البته خیلی ها معتقدند که ادیسون خودش مخترع نبوده و فقط به عنوان مدیر اختراعات کارمنداش رو به نام خودش ثبت می کرده!

الکساندر گراهام بل

تو سال 1879، وقتی فقط 29 سالش بود، الکساندر گراهام بل تونست تلفن رو اختراع کنه. در بین اختراعات اولیه ش دستگاهی به نام فونوفون هم وجود داره که می تونسته صدا رو به تابش های نوری تبدیل بکنه!

جورج واشنگتن کارور

جرج واشنگتن کارور(که با جرج واشنگتن رئیس جمهور فرق می کنه) یه شیمیدان کشاورزی بود و تونست 300 تا کاربرد مختلف از بادوم زمینی کشف کنه و صدها استفاده دیگه از دونه های سویا و سیب زمینی شیرین بیرون بکشه. این آدم تونست تأثیر زیادی روی شکل کشاورزی داشته باشه.

یوهان گوتنبرگ

یوهان گوتنبرگ یه طلاکار آلمانی بود که بیشتر از هرچیز به خاطر اختراع دستگاه چاپ گوتنبرگش معروف شد. این اولین ماشین چاپ تاریخ بود که می تونست از حروف تایپی متحرک استفاده کنه.

جان لوگی بِیرد

از جان لوگی بِیرد بیشتراز هر چیز به خاطر اختراع تلویزیون مکانیکی یاد می شه( یه ورژن ابتدایی تر تلویزیون). لوگی همچنین طرح های اولیه اختراع کابل نوری رو کشیده بود.

بنجامین فرانکلین

بنجامین فرانکلین بیشتر از هرچیز به عنوان یه سیاستمدار و بنیانگذران آمریکا شناخته می شه. اما در بین تمام فعالیت های درخشانی که تو زمینه های مختلف داشته اختراع هم می کرده. اختراعاتی مثل میله رعد و برق، اجاق گاز، عینک های دوقطبی و دماسنج.

هنری فورد

همه می دونیم که هنری فورد یه ماشین ساز بود. اما اختراع مهم هنری فورد اصلاً ماشین نبود. بلکه یه چیز بسیار مهمتری و تأثیر گذار تر رو اختراع کرد! اختراع عظیم و انقلابی هنری فورد خط تولید بود! تا قبل از اون همه افراد کارخونه روی یه ماشین کار می کردن، اما با اختراع خط تولید و پخش کردن نیروی کار هنری فورد تونست تولید انبوه رو در دسترس بشریت قرار بده.

هرمان هولریت

هرمان هولریت برای محاسبات آماری یه دستگاه جدول بندی کارت پانچ اختراع کرد. مهمترین اختراع هولریت استفاده از الکتریسیته برای خوندن، محاسبه کردن و شمارش آمار سرشماری بود. از سال 1890 تقریباً تا 10 سال بعد از دستگاه اون برای شمارش و دریافت اطلاعات آمار سرشماری ها اسافده می شد. این رسما اولین نمونه از کامپیوتر بود.

نیکولا تسلا

به خاطر علاقه ای که عموم مردم بهش دارن، تسلا رو تو این لیست قرار می دیم. تسلا یه مخترع نابغه بود که متأسفانه اکثر اختراعاتش توسط بقیه دزدیده شد. از جمله توماس ادیسون. می گن ایده گرامافون مال تسلا بوده و ادیسون اونو ازش دزدیده. تسلا مخترع لامپ های فلوروسنت، موتور القایی تسلا، سیم پیچ تسلا و غیره بود. اون مخترع برق مستقیم(AC) و برق سه فاز بوده. البته تسلا فرصت نکرد اونطور که باید اخراعاتش رو در خدمت بشر قرار بده، وگرنه اختراعاتی داشت که می تونستن شکل زندگی رو کلاً تغییر بدن. از جمله برق رایگان جهانی بدون سیم!

استیو جابز

استیو جابز بیشتر از هرچیز به عنوان یکی از موسسان کاریزماتیک شرکت اپل شناخته می شه. جابز تونست با همکاری استیو وازنیاک اپل 2 رو معرفی کنه که کامپیوتر های خونگی رو به مرحله جدیدی وارد کرد. اولین گوشی لمسی با انگشت جهان آی فون بود که از اختراعات استیو جابز محسوب می شن. اما جابز هم مثل ادیسون مخترع مستقیم هیچکدوم از اینها نبوده، بلکه به عنوان یه بازاریاب نابغه تونست اونا رو به بهترین نحو به دنیا معرفی کنه و اعتبارشو به نام خودش بزنه.    

تیم برنرز لی

تیم برنرز لی یه مهندس انگلیسی و یه متخصص کامپیوتر بود که اختراع فوق العاده عجیبی رو به نام خودش ثبت کرده. اینترنت. این روز ها دیگه کسی نیست که به نوعی با اینترنت سر و کار نداشته باشه. اینترنت شکل زندگی همه ما رو عوض کرده. اولین بار اینترنت تو سال 1989 بود که معرفی شد اما تا سال 1991 هیچ وبسایتی وجود نداشت.

هِدی لامار

هِدی لامار به عنوان بازیگر زیبای هالیوودی مطرح و مشهور شد و تو فیلم هایی مثل بوم تاون و الجزایر بازی کرد. اما اون یه مخترع هم بود که نقش مهمی تو اختراع رادیو و تکنولوژی های دیگه داشت. حین جنگ جهانی دوم بود که لامار تونست سیستم راهنمای رادیویی رو برای شناسایی اژدر های دریایی اختراع کنه. فرکانس های مورد استفاده در اختراعات لامار بعداً پایه و اساس اختراع بلوتوث و وای فای شدن.

ارشمیدوس

بدون شک ارشمیدس یکی از اسمای بزرگ مهندسی تو قرن 3 قبل از میلاد بود. اگرچه که جزئیات کمی از زندگیش در دسترسه ، اما به عنوان یکی از دانشمندای برجسته دوره کلاسیک شناخته می شه.از اختراعات ارشمیدوس می شه به اهرم، قرقره، منجنیق و غیره اشاره کرد. و قطعاً علم مکانیک سیالات بدون ارشمیدوس نمی تونست وجود داشته باشه.

لوئیس پاستور و الکساندر فلمینگ

اختراع این دو دانشمند تا همین امروزم جون میلیون ها انسان رو نجات می ده. لوئیس پاستور فرانسوی اولین میکروبیولوژیست تاریخه که واکسیناسیون و پاستوریزه کردن رو اختراع کرده. فلمینگ هم مخترع پنیسیلینه.

لئوناردو داوینچی

داوینچی تو هر زمینه ای که فکرشو بکنید یه نایغه به حساب میاد. اون یه هنرمند مهم دوره رنسانسه، یه دانشمند عالیه و یکی از مهمترین مهندسای تاریخه. اولین طرح های تاریخ از هلیکوپر و تانک به داوینچی تعلق دارن. همچنین معلوم شده که تو دفتاترش طرح هایی از زیردریایی و ربات هم بوده! درسته که اختراعاتش مستقیماً مورد استفاده عموم قرار نگرفتن اما طرح های اولیه ش انگیزه خیلی از دانشمندا و مخترع های آینده شد.

پیمایش به بالا