17 ترین

17 راهکار برای یادگیری زبان بدن

17 راهکار برای یادگیری زبان بدن

اگر یکم بیشتر بخندین، قطعا احساس خوشحالی بیشتری می کنید. اگر کمرتان را راست کنید و صاف بنشینید، احساس می کنید که انرژی بیشتری دارید و کنترلتان دست خودتان است.اگر حرکات خودتون رو آهسته تر کنید، آروم تر میشین!

همه این ها به خاطر زبان بدنتون هست.

شاید اگر طرز نشستن شما کمی خنده دار باشه، احتمالا فکر می کنید که همه بهتون خیره شدن اما باید بگیم اونقدرها که فکرش رو می کنید هم اوضاع وخیم نیست. چون که مردم به فکر زبان بدن خودشون هستن! اجازه بدین بعضی از مهم ترین مهارت های یادگیری زبان بدن رو به شما بگیم تا متوجه منظورمون بشین. با ما همراه باشین!

پاها یا دست های خودتون رو ضربدری نزارین!

شاید شما هم تا حالا شنیده باشین که آدمایی که دست به سینه می شین، انگار که حالت دفاعی دارن و گارد گرفتن! همین مسئله در مورد پاهاتون هم صدق می کنه! اگه دوست دارین آدم راحتی به نظر بیاین، بهتره دست و پاهاتون رو از هم فاصله بدین و باز نگه دارین!

ارتباط چشمی برقرار کنین، اما زل نزنین!

اگر دارین به طور همزمان با چند نفر صحبت می کنید، بهتره به طور نوبتی با هرکدومشون ارتباط چشمی برقرار کنید و ببینید که آیا گوش میدن یا نه!

اما اگر زیادی زل بزنین، آدما احساس ناراحتی می کنن. این که هیچ ارتباط چشمی هم نداشته باشین، شما رو آدم بدون اعتماد به نفسی نشون میده!شاید اوایل از ارتباط چشمی وحشت زده باشین اما به تدریج اوضاعتون بهتره میشه و عادت می کنید!

از فاصله گرفتن نترسید!

این که کمی پاهاتون رو باز نگه دارین نشون میده که آدم با اعتماد به نفسی هستین و با پوست و بدن خودتون هم راحت هستین! بنابراین زیادی جمع و جور نشینین!

شونه های خودتون رو استراحت بدین!

وقتی که احساس تنش دارید، مستقیماً روی شونه هاتون اثر میزاره! ممکنه صاف تر بشینید و یکمی به جلو خم بشین. سعی کنید راحت باشین. وقتی که دچار این حالت شدید، به راحتی یکم شونه هاتون رو تکون بدین( بندری نزنین فقط) و بزارین استراحت کنن!

به هنگام حرف زدن بقیه، سر تکان بدین!

هر از چندگاهی سر تکون دادن به این معنیه که شما دارید گوش میدین( یاد دوران مدرسه و دانشگاه بخیر، چقدر این کارو با معلم ها می کردیم) اما یادتون باشه زیاد از حد این کارو انجام ندین!

قوز نکنید و صاف بنشینید!

البته نه جوری که انگار تنش دارید و مضطرب هستید! منظورمون در حدیه که قوز نکرده باشین.

به جلو خم شین اما نه بیش از حد!

اگر می خوان نشون بدین که به حرفای طرفتون علاقه دارید، یکمی به جلو خم بشین! اگر هم می خواید که نشون بدین به خودتون اعتماد دارین و راحت هستین، کمی به عقب خم بشید! البته زیاده روی هم نکنید چون که ممکنه به نظر آدم خیلی نیازمندی هستید که زندگیتون به حرف طرف مقابل بستگی داره( نکنید این کارو دوستان!!!)

لبخند بزنید و بخندید!

خیلی جدی نگیرید! کمی ریلکس کنید، وقتی کسی براتون جوک تعریف میکنه راحت بخندین! اگر آدم مثبتی به نظر بیاین، آدما خیلی بیشتر به حرفتون گوش میدن! (هشدار:  خودتون اولین نفری نباشین که به جوک های خودشون میخندن! اینجوری آدم عصبی ای به نظر میاین)

به صورت خودتون دست نزنید!

این کار باعث میشه که به نظر عصبی و استرسی بیاین و حواس شنوندگان شما رو هم از صحبتی که دارین انجام میدین، پرت کنه( کمتر دست به صورتت بکش هموطن، کرونا هم اومده، دیگه بدتر!!!)

سرتون رو بالا نگه دارین!

چشمتون رو به زمین ندوزین! این کار شما رو حسابی بدون اعتماد به نفس و سردرگم نشون میده! سرتون رو صاف بالا نگه دارین و به جلو روتون نگاه کنید!

کمی سرعتتون رو کم کنید!

این مسئله به خیلی چیزا برمی گرده! آهسته راه رفتن، نه فقط باعث میشه که آدم آروم تر و مطمئن تری به نظر بیاین، بلکه استرس خودتون رو هم کم میکنه!

اگر کسی به شما اشاره کرد، سرتون رو سریع به سمتش برنگردونید. عوضش این کارو آروم و آهسته انجام بدین و ببینید که چه تاثیری میذاره!

وول نخورید!

حتما شما هم میدونید که آدمایی که زیادی پاهاشون رو تکون میدن یا روی میز ضرب می گیرن، چه قدر روی مخن! پس این کارا رو انجام ندین! این کار باعث میشه که نگران یا عصبی به نظر برسین و بقیه رو هم عصبی کنید!

از دستاتون با اطمینان بیشتری استفاده کنید!

به جای این که دست و صورت خودتون رو بیخودی تکون بدین، تلاش کنید که حرکت اونا رو با آنچه دارین میگین هماهنگ کنید! از دستاتون برای توصیف چیزی که میگید یا تاکید بر اون مسئله استفاده کنید. اما بازم میگین که زیاد از حد این کارو انجام ندین چون حواس همه رو پرت میکنه!

محل پایان ستون فقرات خود را بشناسید!

خیلی ها( از جمله خود من) ممکنه جوری بشنین که کمرشون صاف باشه و ژست خوبی گرفته باشن! گرچه این دسته از دوستان فکر می کنن که جایی که ستون فقرات تموم میشه، گردن شروع میشه و به همین خاطر کمی سرشون رو به جلو خم می کنن! اما باید بدونین جایی که ستون فقرات تموم میشه، در واقع پشت سر هست نه گردن!!!

پس تمام ستون فقرات خودتون رو صاف نگه دارید( از جمله پشت سر)

خیلی نزدیک بقیه نایستید!

یکی از چیزهایی که از سیت کام معروف ساینفیلد فهمیدیم اینه که هیچ کسی از اونایی که خیلی نزدیکشون میشن و حرف میزنن، خوشش نمیاد. اجازه بدین آدم ها حریم خصوصی خودشون رو داشته باشن و بهش تجاوز نکنید( هموطن…)

آینه آینه!

معمولاً وقتی که حس خوبی به یکی دارین و ارتباطتون هم قویه، به طور ناخودآگاه حرکات همدیگه رو تقلید می کنید. به این معنی که زبان بدن طرف مقابلتون رو منعکس می کنین!

برای این که رابطه تون بهتر بشه، توصیه می کنیم حتما به طور خودآگاه این کارو انجام بدین. اگر به جلو خم شد، شما هم همین کارو بکنید. اگر دستشو گذاشت رو پاهاش، شما هم دقیقا این کارو انجام بدین!

حالت و طرز برخورد خوبی داشته باشین!

و اما آخرین راهکار یادگیری زبان بدن اینه که آدم مثبت، باز و خوش رفتاری باشین! این که چه احساسی دارین به طور کلی می تونه زبان بدنتون رو بهتر کنه و اینجوری تغییر بزرگی تو زندگیتون به وجود بیاره!

پس بسم الله…شروع کنین از الان تمرین یادگیری زبان بدن!!!