17 ترین

17 تا از پرفروش ترین فیلم های سینما /بخش دوم

17 تا از پرفروش ترین فیلم های سینما /بخش دوم

پرفروش ترین فیلم های سینما همیشه مقوله جذابی برای مردم بوده. وقتی یه فیلم پرفروش میشه یعنی آدمهای زیادی برای تماشای اون به سینما رفتن. برای ما ایرانیا که اکران فیلم های خارجی نداریم، لیست پرفروش ترین ها یا آمار فروش راهنمای خوبی برای انتخاب تماشای یه فیلمه.

از اونجاییکه بیشتر مردم اکثراً فیلم های هالیوودی رو دنبال می کنن و قضیه آمار فروش تو آمریکا از همه جا بولد تره، توی این مقاله در مورد 17 تا فیلم پرفروش تاریخ هالییود و البته جهان صحبت می کنیم. بهتره اشاره کنم که این لیست بدون در نظر گرفتن نرخ تورمه. چون اگه بخوایم تورم رو حساب کنیم همین اول بگم، “برباد رفته” با حدود 15 میلیارد دلار فروش، برنده بلامنازع و با اختلاف این رقابته. اما معیار ما برای این لیست عدد خالصه فروشه و پرفروش ترین ها رو برای آخر مقاله گذاشتیم. با ما همراه باشید.

بخش دوم

اونجرز : عصر اولترون

فروش : 1.41 میلیارد دلار

می گن وقتی پدرت پولدار باشه، طبیعتاً تو هم پولدار می شی. مردم عاشق اونجرز 1 بودن. همین بود که باعث شد تا کاملاً منتظر شماره دوم این فیم بمونن. اونجرز : عصر اولترون نتونست به اندازه فیلم اول خوب و مهیج باشه، اما به هر حال دست خالی هم نبود. خیلی ها هستن که معتقدن عصر اولترون از اونجرز 1 به لحاظ هنری بهتره! با این وجود عصر اولترون نه به اندازه فیم اول، ولی تونست تو گیشه موفق ظاهر بشه و فروش خیلی خوبی داشته باشه. و باز هم دیزنی…

سریع و خشن

فروش : 1.52 میلیارد دلار

خانوما نه خیلی، اما مردها عاشق فیلم های سریع و خشنن. این فیلما خود تستسترون هستن و اکشنای خفنی از آب دراومدن. توی این سال ها کمپانی یونیورسال با سری فیلم های دنیای ژوراسیک و سریع و خشن تونسته جدی ترین رقیب دیزنی باشه. سریع و خشن یه سری فیلم طولانیه که از وقتی همه یادشونه بود! با بازی ستارگانی مثل وین دیزل و پاول واکر که سال ها تو این مجموعه بودن، سریع و خشن 7 تونست فیلم موفقی باشه و فروش فوق العاده ای بکنه. کسی از یه فیلم اکشن انتظار اینقدر فروش رو نداشت اما سریع و خشن اون رو محقق کرد. شاید بخشی از میزان فروش این فیلم به خاطر مرگ پاول واکر باشه که وسط فیلمبرداری این فیلم تصادف کرد و از دنیا رفت!

اونجرز

فروش: 1.52 میلیارد دلار

فیلم اونجرز یا همون انتقام جویان یه پدیده بود. برای اولین بار بود که سینمای جهان چنین رویدادی رو می دید. یعنی دور هم جمع شدن ابرقهرمانا.در بخش اول مقاله اشاره کردیم که کمپانی والت دیزنی از سال 2008 با فیلم مرد آهنی پروژه ای رو آغاز کرد و تونست یک دنیای سینمایی مجزا از فیلم های ابرقهرمانی بسازه. دنیای سینمایی یعنی مجموعه فیلم هایی که به هم ربط دارند. اونجرز اولین فیلمی بود که درش ابرقهرمانای معرفی شده تو فیلم هایی جداگانه کنار هم جمع شدن و یه تیم تشکیل دادن. وقتی فیلم اکران شد تونست به زودی در زمان خودش به سومین فیلم پرفروش تاریخ تبدیل بشه. پروژه مشترک دیزنی و مارول جواب خوبی داد و راه رو برای کسب سودهای بیشتر باز کرد.

شیرشاه

فروش : 1.60 میلیارد دلار

فیلم شیرشاه که تو سال 2019 اکران شد یکی دیگه از بازسازی های سینمایی انیمیشن های کلاسیک دیزنیه. در بین اون انیمیشن ها، شیرشاه همیشه از محبوب ترین ها بود و مخاطبان و طرفدارای زیادی داشت. بعد از تجربه موفق بازسازی فیلم پسر جنگل، دیزنی تصمیم گرفت ریسک بزرگتری بکنه و یه فیلم زنده به صورت صد در صد انیمیشنی بسازه. با اینکه شیرشاه تماماً با انیمیشن سه بعدی ساخته شده، اما ظاهری کاملاً طبیعی داره! طرفدارای پر و پا قرص انیمیشن شیرشاه که سالها انتظار ساخته شدن چنین فیلمی رو می کشیدن به سینما ها سرازیر شدن و همین باعث شد با اینکه فیلم شیرشاه 2019 به اندازه انیمیشن فیلم خوبی نیست، باز هم بتونه رکورد بسیار خوبی تو گیشه برای دیزنی ثبت کنه.

دنیای ژوراسیک

فروش : 1.67 میلیارد دلار
تو بخش قبلی این مقاله در مورد دنباله میلیاردی دنیای ژوراسیک، قلمرو گمشده صحبت کردیم. اما موفقیت شماره دوم این فیلم نتونست به شماره اولش برسه. سال 2015 کمپانی یونیورسال تصمیم به بازسازی مجدد سری فیلم های پارک ژوراسیک گرفت. سرمایه گذاری اصلی این نوع بازسازی ها که دیزنی پرودگار اونهاست، حساب کردن روی حس نوستالژی مخاطبه. مخاطبانی که سال ها قبل با پارک ژوراسیک خاطرات سینمایی فوق العاده ای داشتن، کاملاً مشتاق و منتظر این بودن که بعد از سال ها دوباره فیلمی با محوریت دایناسورهای عجیب این پارک شگفت انگیز ببینن. و یونیورسال این فرصت را به اونها داد. همین امر باعث شد که در کمال تعجب، دنیای ژوراسیک بتونه فراتر از حد انتظار به فروشی خارق العاده برسه.

اونجرز : جنگ بی نهایت

فروش : 2.05 میلیارد دلار

وارد باشگاه دو میلیاردی ها می شیم و باز هم شاهد حضور قدرتمند دیزنی و مارول هستیم. فروش بسیار زیاد اونجرز : جنگ بی نهایت مرهون یک سرمایه گذاری ده ساله است. مخاطبان فیلم های ابرقهرمانی با شخصیت های اصلی این فیلم ده سال بود که خاطره داشتن. فرض کنید یک بچه ده ساله که تو سال 2008 مرد آهنی رو دیده بود، حالا که می رفت تونی استارک محبوبش را ببیند بیست سالش شده بود! از طرف دیگه جنگ بی نهایت تمام ویژگی های یک فیلم پرفروش رو داشت. همه کاراکتر های مارول طی ده سال گذشته دور هم جمع شده بودن و در یک داستان جذاب تلاش می کردن تا ضد قهرمان، یا همون تانوس رو شکست بدن. تانوس تونست به یه ضدقهرمان قابل تبدیل بشه و مردم رو پای فیلم بنشونه. همین هم بود که باعث شد تا جنگ بی نهایت، با اینکه فقط شماره اول سری های جدیدی اونجرزه، بتونه به این فروش فوق العاده دست پیدا کنه.

جنگ ستارگان : بیداری اراده

فروش : 2.07 میلیارد دلار

دیزنی ریسک بزرگی کرد که چهار میلیارد دلار حق انحصاری جنگ ستاگان رو از لوکاس فیلم خریداری کرد. اما تونست تو همون دو سه سال اول هزینه ش رو در بیاره. آخرین باری که مردم یه فیلم جنگ ستارگان دیده بودن سال 2005 بود که اتفاقاً با یه فیلم بد هم رو به رو شده بودن. به خاطر همین وقتی تو سال 2015 جی.جی.آبرامز سکان کارگردانی سری جدید جنگ ستارگان رو به دست گرفت همه امیدوار شدن. قبلاً هم گفتیم که جنگ ستارگان بخشی از فرهنگ مردم آمریکاست و بیشتر طرفدارهاش هم خود آمریکایی هستن. مردم که تشنه یه جنگ ستارگان جدید و خوب بودن به سینما رفتن و از فیلم هم راضی بودن. همین مسئله باعث شد تا پیش بینی مدیران دیزنی درست از آب در بیاد و این فیلم بتونه بیشتر از دو میلیارد دلار بفروشه.

تایتانیک

فروش : 2.19 میلیارد دلار

از سال 1997 که تایتانیک ساخته شد، تا سال 2009 که خود کارگردان بتونه رکوردشو بزنه، تایتانیک برنده بلامنازع رقابت فروش گیشه ای بود. این فیلم اولین فیلمی بود که تا اون زمان تونسته بود به فروش بالای دو میلیارد دلار برسه. البته بخش زیادی از این فروش رو مدیون اکران های طولانی مدت و باز اکران های مکرره. ولی هیچکدوم اینا ربطی نداره. چون فیلم تایتانیک به خودی خود یه شاهکار محسوب می شه. چه کسی رو می شناسید که حداقل یه بار این فیلم رو ندیده باشه یا اسمش به گوشش نخورده باشه؟ تایتانیک، ساخته باهوش ترین کارگردان گیشه هالییود یعنی جیمز کامرون، یه پکیج کامل بود از همه چی. عشق، نفرت، هیجان، تصاویر فوق العاده، جلوه های بصری شگفت انگیز و غیره. جالبه بدونید که جیمز کامرون سال ها دنبال تهیه کننده می گشت تا بتونه فیلم رو بسازه و خیلی ها به خاطر هزینه ساخت بالای فیلم پروژه ش رو قبول نمی کردن! 

آواتار

فروش : 2.79 میلیارد دلار

آقای گیشه، یعنی جیمز کامرون فقید حدود بیست سال صبر کرد و دوازده سال فیلم نساخت تا تکنولوژی سینما بتونه به جایی برسه که بتونه آواتار رو درست کنه. این رویا بالاخره تو سال 2009 محقق شد و جیمز کامرون تونست پروژه خودش رو استارت بزنه. توی دنیایی که فیلم های دنباله دارد موفق ترین آثار سینما بودن، آواتار به عنوان یه اثر اورجینال بساط همه رو برچید و تونست حتی رکورد تنها دو میلیاردی سینما(تا اون سال) رو هم بزنه. آواتار فوق العاده است. تصویرهایی داره که تو هیچ فیلم دیگه ندیدید. داستانش فوق العاده جذاب و گیراست، کارگردانیش حرف و نداره و هرچی بگیم کم گفتیم. معلومه که فیلم پرفروشی می شه اما هیچ کس انتظار نداشت بتونه تا این حد موفق باشه و به همین زودی با اختلاف بر مسند پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما بشینه!

اونجرز : پایان بازی

فروش : 2.796 میلیارد دلار
اونجرز : جنگ بی نهایت نه تنها فیلم خوبی بود، بلکه وظیفه خودش رو به عنوان یه شماره یک به خوبی انجام داد. یعنی یه جوری داستان رو تموم کرد که مردم یک سال آینده رو برای دیدن آخرین فیلم اونجرز با قهرمانان قدیمی روز شماری کنن. پایان بازی هم مثل فیلم قبلی فیلم خوبی بود که تونست سلیقه مردم رو جلب کنه و طرفدارهای بی شمارشو راضی نگه داره. همه اومده بودن تا سرنوشت قهرمان های محبوبشون رو ببینن چون می دونستن چنتاشون قراره برن و دیگه بر نگردن. فیلم فروشی خیلی عالی داشت اما یه اتفاق مهم افتاد. طرفدارا  تو فضای مجازی جمع شدن و تصمیم گرفتن با راه اندازی یه کمپین، انقدر به دیدن این فیلم برن که بتونه رکورد آواتار رو به عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ بزنه. و موفق هم شدن! رکورد آواتر تونست ده سال موندگاری داشته باشه تا اینکه تو سال 2019 پایان بازی ازش رد شد.

پیمایش به بالا