17 ترین

17+17 روش ساده برای خود مراقبتی (بخش اول)

17+17 روش ساده برای خود مراقبتی (بخش اول)

وقتی صحبت از خود مراقبتی واقعی می شود (که به معنای خواستن بهترین چیزها برای خودمان و دیگران است)، ساده ترین راه برای مراقبت از دیگران این است که ابتدا یاد بگیریم چگونه از خودمان مراقبت کنیم.

به همین دلیل است که خود مراقبتی نقش مهمی در بهزیستی و سلامت عاطفی ما ایفا می کند.

خود مراقبتی نه تنها یک راه عالی برای داشتن یک زندگی بدون استرس است، بلکه به معنای داشتن ابزار و تمایلات مناسبی است که به واسطه آن می توانید نیازهای اساسی خود را در اولویت قرار دهید.

اما آنچه در ابتدا لازم است بدانید این است که …

اگرچه هنر تمرین خود مراقبتی زمان می برد و زمان لازم است تا به آنچه بدن و ذهن شما، هر دو نیاز دارند، گوش فرا دهید… اما در نهایت انجام روزانه این تمرینات که به تدریج در زندگی تان جای باز می کنند، منجر می شود تا زندگی سالم تر، متعادل تر، پر ثمر تر و رضایت بخش تری داشته باشید.

به همین دلیل است که موضوع خود مراقبتی بسیار اهمیت دارد و از اینرو ما تصمیم گرفتیم 34 ایده بسیار آسان در زمینه خود مراقبتی را در این مطلب جمع آوری کنیم، تا انجام دادن آنها برای تان آسان باشد و بتوانید آنها را به روش خود وارد زندگی تان کنید!

خود مراقبتی، به معنای این است که یاد بگیرید قدر و ارزش خود را بدانید و به ذهن، بدن و روح خود فرصتی برای دیدن آن بدهید.

اما اشتباه نکنید، خود مراقبتی، نشان دهنده خود برتری و غرور و تکبر نیست؛ در حقیقت خود مراقبتی درست برعکس ایگو است.

همچنین، خود مراقبتی به هیچ وجه، هیچ ارتباطی با بضاعت داشتن امکانات یا داشتن پول ندارد. و این که خود مراقبتی به معنای این نیست که به گونه ای زندگی کنید که بتوانید از وسوسه های خودخواهانه خود پیروی کنید.

رسالت اصلی خود مراقبتی این است که انرژی خود را بازیابی کنیم و یک سری شیوه های کوچک می تواند به ما در پیشرفت بهتر در این دنیای شلوغ اجتماعی و تا حدودی پیچیده ای که در آن زندگی می کنیم، کمک کند.

تکنیک های خود مراقبتی در واقع فقط انجام کارهای کوچک است که در طول روز شما را کمی خوشحال تر می کند.

بسیار خوب، اکنون بیایید وارد فهرست مان شویم و ببینیم چگونه می توانیم در خلال برنامه روزانه خود کمی بیشتر از خود مراقبت کنیم!

1. عادات و کارهایی را که باعث می شود بهترین حس را داشته باشید، بشناسید.

بعد از این که کارها و عاداتی که باعث ایجاد حال خوب می شوند، شناسایی کردید آن ها را یادداشت کنید. آگاهی از عادات خود اولین قدم به سوی یک برنامه روتین خود مراقبتی سالم است! نوشتن این عادات از این جهت اهمیت دارد که می توانید پس از انجام هریک، آنها را در لیست تان تیک بزنید.

2. یک مکان آرام و شاد برای تمرین مراقبه 10 دقیقه ای پیدا کنید.

دیگر فواید مراقبه بر هیچ کس پوشیده نیست. انتخاب با شماست و حتی می توانید مراقبه روزانه خود را در 30 دقیقه انجام دهید. مهم مدت زمان آن نیست، مهم آرامش و تمرکزی است که پس از آن حاصل می شود.

3. کتاب مورد علاقه خود را دوباره بخوانید!

آخرین باری که مطالعه کتاب مورد علاقه تان را به اتمام رساندید کی بود؟ چرا این کتاب را مجددا مطالعه نکنید! این ایده می تواند احساس خوبی در شما ایجاد کند.

بهترین کتاب های تاریخ

4. دوری از افراد مسموم

این یک اصل مسلم است: از افراد مسموم در همه زمان ها اجتناب کنید. معاشرت با این افراد به هیچ وجه برای شما و ذهن و قلب تان مفید نیست.

5. تماشای نمایش های کمدی

تماشای نمایش هایی که طنز هستند، فرکانس شما را بالا برده و احساس آرامش بیشتری به شما می دهد. پس اینبار که برای تعطیلات آخر هفته خود برنامه ریزی می کنید، حتما تماشای یک برنامه یا فیلم کمدی را در برنامه خود بگنجانید.

6. برای استراحت، از دیگران فاصله بگیرید.

این اصلا اشکالی ندارد که با افکار خود تنها باشید. در واقع تنهایی می تواند خیلی خوبی هم باشد! انسان در تنهایی تفکر می کند، رشد می کند، شفا می یابد و تصمیمات مهم زندگی خود را اتخاذ می کند. حتی باعث می شود، انرژی بیشتری برای حضور مجدد در جمع داشته باشید.

7. سعی کنید بیشتر شبها به طور منظم بخوابید.

همیشه بر لزوم این ایده خود مراقبتی تاکید شده است، اما واقعاً هر چقدر هم که بگوییم “خواب برای سلامتی کلی و خوشبختی ما مفید است”، باز هم کم است! سعی کنید قبل از خواب عادات سالمی در خود ترویج دهید، برای مثال پیش از خواب مراقبه کنید تا یک خواب شبانه عالی داشته باشید، ضمن این که صبح ها زودتر و سر حال تر بیدار می شوید و یک روز عالی را تجربه می کنید.

راهکارهایی برای زودتر بیدار شدن

8. لباس هایی بپوشید که معرف شما باشد!

لباس هایی که تمیز و راحت باشد و باعث می شود احساس خوبی داشته باشید را به تن کنید. فراموش نکنید که سبک پوشیدن لباس بیانگر احساسات درونی و شخصیت شماست. بنابراین آن دسته از لباس هایی را انتخاب کنید که به خوبی با روحیات شما سازگار است.

9. برای خودتان یک شمع معطر روشن کنید

روشن کردن یک شمع معطر یا عود در خانه و در حالی که تنها هستید، می تواند عطر تازگی و حس پر زرق و برق بودن را به شما القا کند.

10. وان را پر از کف کنید

چنانچه امکانش را دارید، خود را به یک حمام آب گرم در وانی پر از کف، با گل و شمع دعوت کنید و تشریفات ذکر شده در نکته قبل را پیاده کنید و مراسم ریلکسیشن خود را با یک موسیقی آرامش بخش کامل کنید.

11. دفترچه شکرگزاری داشته باشید

فهرستی از مواردی را که برای آنها سپاسگزار هستید را در دفترچه ای زیبا یادداشت کنید. در ابتدا بر روی 5 مورد تمرکز کنید و هر روز به این فهرست بیافزایید. این فهرست می تواند شامل هر چیز کوچک و بزرگی باشد، برای مثال شکرگزاری بابت داشتن خانواده خوب، سلامتی و یا حتی نوشیدن قهوه در کافی شاپ مورد علاقه تان!

12. تمرین تنفس در هوای آزاد

گاهی بیرون بزنید و در هوای تازه نفس عمیق بکشید. چشمان خود را ببندید و به داشته ها و خواسته های تان به شکلی مثبت فکر کنید.

13. کاری را انجام دهید که دوست دارید!

هرگز خودتان را مجبور نکنید کاری را انجام دهید که واقعاً دوست ندارید.

گاهی واقعاً اشکالی ندارد که نه بگوییم! در حقیقت، درخواست های زیادی وجود دارد که باید به آنها نه بگوئیم. حتی مواردی وجود دارند که بدون داشتن احساس عذاب وجدان و گناه باید در مقابلش نه بیاوریم که نیازی هم به عذرخواهی ندارد. برای داشتن حال خوب، عادت کنید مودب و مهربان باشید و در عین حال از واژه “نه” زیاد استفاده کنید.

14. کنار گذاشتن گهگاه رسانه های اجتماعی

تمرین کنید که در طول روز به مدت چندین ساعت را از رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام فاصله بگیرید و ببینید چه حسی خواهید داشت! همانطور که به خوبی می دانید، این رسانه ها گذشته از بعد سرگرمی، منبع عمده ی استرس نیز به شمار می روند. به جای این کار تمرکز خود را بر روی انجام کار دیگری مانند مدیتیشن قرار دهید.

15. ناز و نوازش کردن یک حیوان خانگی

چنانچه در خانه خود یک حیوان دوست داشتنی داشته باشید، درک این موضوع برای تان سخت نخواهد بود. اما برای آن دسته از افرادی که از چنین موهبتی برخوردار نیستند باید بگوییم که در درمان بسیاری از اختلالات، وجود یک حیوان خانگی می تواند نقش ویژه ای داشته باشد. پس از این به بعد هرجا که سگ یا گربه خانگی دیدید، فرصت را غنیمت بشمارید و آن را در آغوش گرفته و نوازشش کنید.

16. برنامه غذایی خود را آگاهانه تدوین کنید

پیروی از این اصل کمک می کند تا بتوانید غذاهای خود را با دقت و هوشیاری بالا انتخاب و مصرف کنید. شاید این موضوع به سادگی تنها شامل مصرف تنقلات کمتر در شب باشد یا شاید گنجاندن سبزیجات بیشتر در وعده های غذایی. ذهن آگاهی نسبت به آنچه که میل می کنید، دیدگاه شما را نسبت به سلامت کلی تان تحت تأثیر قرار می دهد.

17. تماشای برنامه های تلویزیونی مورد علاقه دوران کودکی

تماشای کارتون ها و برنامه های دوران کودکی، بسیار نوستالژیک است! تماشای این برنامه ها ما را به احساسات آن زمان خویش نزدیک تر می کند و کمک می کند به اصل خویش بازگردیم.

ادامه در بخش دوم …

5 1 رای
به نظر شما چند ستاره؟
عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
پیمایش به بالا