17 ترین

17-5 راهکار برای بهبود رابطه عاشقانه

17-5 راهکار برای بهبود رابطه عاشقانه

همه ما دوست داریم که رابطه های سالم، عاشقانه و خوبی با همسرمون داشته باشیم. اما متأسفانه خیلی از ماها اصلاً فکر نمی کنیم که این یعنی چی؟ واقعیت اینه که خیلی از زوج ها هستن که بعد از یه مدتی نوعی احساس خستگی می کنن و دلشون برای لحظه های رمانتیک زندگی تنگ می شه. یا به قول معروف رابطه ها بعد از ازدواج سرد می شه. اما لزومی نداره این اتفاق بیفته. اگه بلد باشید چی کار کنید می تونید رابطه زناشویی تون رو همچنان سرحال و پویا نگه دارید تا زندگیتون از بعد رمانتیک دچار فقدان نشه. توی این مقاله 12 راهکار مناسب برای بهبود رابطه عاشقانه رو براتون آوردیم. با ما همراه باشید.

1. کارایی رو انجام بدید که اول رابطه انجام می دادید

با گذشتن ماه ها و سالها ما کم کم تو رابطه مون دچار تنبلی می شیم و دیگه به اندازه قبل براش تلاش نمی کنیم. صبرمون رو از دست می دیم. آروم بودنمون، فکور بودن، درک و تلاش عمومی مون که روزی برای به دست آوردن دل محبوبمون انجام می دادیم کم رنگ می شه. به دوره های اول رابطه تون و کارایی که اون موقع همراه همسرتون انجام می دادید فکر کنید. و حالا شروع کنید تا همون کارها رو دوباره انجام بدید. یادتون باشه هیچ چیز از شما نگذشته. هیچوقت.

2. چیزی رو که می خواید بیان کنید

با گذشت زمان ما احساس می کنیم که همسرمون خیلی خوب ما رو می شناسه و دیگه لازم نیست چیزی رو که می خوایم بهش بگیم. اما وقتی این فرض رو می گیرید چه اتفاقی میفته؟ انتظارات ایجاد می شن و زودتر از اونه که فکرشو می کنید شروع می کنن به برآورده نشدن. این انتظارات برآورده نشده می تونن موجب بشن که قوت ارتباط و درک همسرمون رو بی دلیل زیر سوال ببریم. قرار نیست همسرتون همیشه به همه نیاز های شما آگاه باشه. اگه تمایل به چیزی دارید، از نیاز های احساسی گرفته تا حتی جنسی، خیلی راحت از همسرتون بخواید.

3. در مورد همسرتون متخصص بشید

به شکل احساسی فکر کنید که همسرتون کیه و چی اونو به وجد میاره. هم فیزیکی و هم روحی. یادتون باشه که اون چیزی که ما فکر می کنیم همسرمون می خواد الزاماً همونی که اون واقعاً می خواد نیست. اما این یه قدمه برای شناخت هرچه بیشتر همسر. رابطه باید فداکاری داشته باشه. یه وقتایی لازمه یه کارهایی رو فقط به خاطر اینکه همسرتون دوست داره انجام بدید. نه خودتون.

4. بیشتر از اینکه " روزت چطور بود؟" از همسرتون سوال کنید

اینکه بعد یه روز طولانی از همسرتون بپرسید “روزت چطور بود؟” و ” چه خبر؟”، خوبه. اما خب قبول کنید که خیلی کلیه. بعد از مدتی این به یه چیز روتین تبدیل می شه که معلومه هیچ حسی از اهمیت دادن پشتش نیست. اما به جای اینکار سعی کنید سوالای جزئی تر بپرسید. بپرسید که مثلاً فلان چیز چطور شد و غیره. اشتیاق خودتون رو برای شنیدن داستانش نشون بدید. بذارید حس کنه که به اتفاقات روزش اهمیت می دید.

5. برنامه داشته باشید که هر هفته از هم خبر بگیرید

این با موضوع با قبلی فرق می کنه. منظور از این برنامه این نیست که از اتفاقات هفته گذشته هم خبر بگیرید. بلکه هر هفته بشینید و در مورد اتفاقات احساسی که با همسرتون تو هفته قبل تجربه کردید صحبت کنید. بگید از چه چیزایی لذت بردید، از چه چیزایی ناراحت شدید، برنامه تون برای هفته آینده چیه؟، اگه قرار تفریحی تو هفته آینده دارید، تنظیمش کنید و غیره. اینکار باعث می شه نسبت به احساسات همسرتون همیشه آپدیت باشید و بدونید از نظر روحی رابطه تو چه وضعیتیه.

6. رابطه جنسی رو قوی نگه دارید

اینکه بخواید همیشه تلاش کنید برای همسرتون جذاب و ” سکسی” باشید چه تأثیری تو رابطه تون ایجاد می کنه؟ به این موضوع در اشل بزرگش نگاه کنید. “سکسی بودن” فقط به اتاق خواب محدود نمی شه. بلکه شما همیشه مثل اول رابطه باید سعی کنید برای همسرتون جذاب باشید. متأسفانه خیلی از زوج ها بعد از ازدواج دیگه انگیزه ای برای جذاب بودن برای همسر خودشون ندارن. مثل مردای شیک پوشی که ناگهان به تنبلای پیژامه پوش تبدیل می شن! پس سعی کنید جذابیت رو بالا نگه دارید. و هرچه نزدیکی زوجین تو یه رابطه با هم بیشتر باشه، پایداری اون رابطه هم قوی تره.

7. در مورد وقتی که با همسرتون می گذرونید خلاق باشید

اینکه تفریحات دو نفره تون روتین بشه در نهایت خسته کننده ست. پس سعی کنید یکم خلاق باشید و کارای جدید رو امتحان کنید. پولشو ندارید که جاهای لاکچری برید؟ مشکلی نداره. بگردید ببینید که جاهای جذاب دیگه ای هستن که تا حالا نرفتید؟ یا چه تفریحاتی عمومی باقی موندن که انجام ندادید؟ اگر نگران بچه تون هستید و پول پرستار ندارید هم بدونید که بستگانتون خوشحال می شن بچه تون رو برای یه روز نگه دارن تا شما به تفریح دو نفره تون برسید.

8. تماس فیزیکی داشته باشید

شما از نظر جنسی و جسمی هم به همسرتون متعهد هستید. تماس های فیزیکی برای داشتن یه رابطه رمانتیک یه امر ضروری هستن. اگه حساسیت های فیزیکی خاصی دارید یا جاهایی از بدنتون هست که دوست ندارید تاچ بشه، به همسرتون بگید. اگر هم رفتار فیزیکی همسرتون آزارتون می ده بهش بگید تا کمتر اذیتتون بکنه. اما زوجای خوشبخت معمولاً همیشه تو بغل همدیگه هستن.

9. هر روز یه تعطیلات ذهنی داشته باشید

مشکلات و دردسر های زندگی و کار همیشه می تونن عوامل حواسپرتی زیادی برای ما باشن و باعث بشن از نظر ذهنی وقت کمی برای فکر کردن به همسرمون داشته باشیم. سعی کنید تمرین ” پوشیدن کلاه رابطه” رو امتحان کنید. این یعنی یه سری تایم های به خصوص از روزتون رو به رابطه و همسرتون اختصاص بدید. نذارید توی این موقع ها هیچ چیز دیگه ای حواستون رو پرت کنه. یادون باشه باید مدام حواستون به رابطه خودتون باشه و ازش مراقبت کنید.

10. بین دعوا ها وقفه های استراحت داشته باشید

دعوا و درگیری تو هر رابطه ای وجود داره و بروزش اجتناب ناپذیره. اما یادتون باشه که حتی موقع دعوا هم باید نسبت به همسرتون مهربون باشید و سعی کنید چیزا درست بشه نه خراب تر. معمولاً وقتی یه بحث و درگیری طولانی می شه طرفین کم کم کنترل خودشون رو از دست می دن و بدون اینکه بخوان حرفایی می زنن یا کارایی می کنن که واقعاً نه دل خودشون می خواد، نه اصلاً چیزای خوبی هستن. به همین خاطر سعی کنید وقتی دعوایی پیش میاد، اگه می بینید حرارت مشاجره داره زیادی بالا می ره یه چند دقیقه ای توقف کنید، بعد به جر و بحثتون ادامه بدید.

11. تلاش کنید تا درک کنید، نه اینکه به توافق برسید

گفتنش راحته ولی عمل کردن بهش سخته. وقتی که یه گفتگو بین زن و شوهر به مشاجره و بحث تبدیل می شه، طرفین معمولاً سعی می کنن که به اون یکی ثابت کنن حق با خودشونه. اما این کارِ اشتباهیه. چون طرف مقابل، حتی با اینکه همسرتونه قرار نیست هرچی شما می گید رو قبول کنه. طبیعیه. یادتون باشه که هیچوقت حرف هیچکس کاملاً درست نیست و حق همیشه با یه نفر نیست. پس به جای درگیری و تلاش برای بردن بحث، سعی کنید همسرتون رو درک کنید و آشنایی بیشتری با احساساتش پیدا کنید.

12. درست عذر خواهی کنید

معمولاً زوجا اینطور هستن که چون خیلی حوصله درگیری ندارن، یکی زود تسلیم می شه و عذر خواهی می کنه. اما اون طرف خودشم می دونه که این عذرخواهی از سر باز کنیه. اگه واقعاً از کاری که کردید متأسف هستید عذرخواهی کنید. و طوری عذرخواهی کنید که واقعی بودنش برای همسرتون معلوم باشه. اما اگه واقعاً متأسف نیستید بهتره به بحث ادامه بدید، تا اینکه فقط برای تموم کردن دعوا عذر بخواید.

پیمایش به بالا