17 ترین

17-4 روش برای ترک سیگار

17-4 روش برای ترک سیگار

خیلی ها هستن که سیگار می کشن. مخصوصاً تو ایران که سیگار به نسبت بقیه جاهای دنیا ارزون تره. اما حتی خود کسایی که سیگار می کشن هم می دونن که سیگار کشیدن یه عادت بده. خیلی هم بد. سیگار نه تنها ریه تون رو داغون می کنه، سلامتی شما رو به خطر می اندازه، شانس ابتلا به سرطان رو بالا می بره و طول عمرتون رو کم می کنه، دردسر های زیادی هم داره. مثل بوی بدش، مثل اینکه نمی شه همه جا سیگار کشید، مثل تصویری که از شما مقابل دیگران می سازه و غیره.

از وقتی یادم میاد هر وقت بحث سیگار کشیدن بود بحث ترک کردنش هم پیش میومد. هرکسی روش و راهکار خودش رو برای ترک سیگار پیشنهاد می کنه. خیلی ها تو این کار موفق هستن ولی اکثراً شکست می خورن. قدم اول برای ترک سیگار اینه که کله شقی رو کنار بگذارید و قبول کنید که سیگار کشیدن یه اعتیاده. خیلی از سیگاری ها ادعا می کنن که اعتیاد ندارن و هر وقت دلشون بخواد می تونن ترک کنن، اما واقعیت چیز دیگه ایه. اگه می خواید با بهترین و منطقی ترین روش برای ترک سیگار آشنا بشید توصیه می کنیم تو این مقاله با ما همراه باشید.

دلیلتون رو پیدا کنید

برای اینکه بتونید سیگار رو ترک کنید باید دلیل کافی برای خودتون داشته باشید. مثل اینکه دوست ندارید خانواده تون در معرض دود دست دوم خطرناک قرار بگیرن، دوست ندارید دچار مشکلات ریوی و سلامت دیگه بشید و غیره. انگیزه مهمترین چیزه.

خودتون رو آماده کنید تا اذیت نشید

سیگار کشیدن یه جور عادت و اعتیاده. وقتی دارید اون رو ترک می کنید سطح نیکوتین بدنتون میاد پایین. این اتفاق قطعاً شما رو اذیت خواهد کرد و باعث میشه تا ناراحت و پرخاشگر بشید. شاید حتی یه مقدار درد و کلافگی هم به همراه بیاره. پس خودتون رو آماده کنید و فعالیت های مفیدی مثل ورزش رو شروع کنید.

از روش های جایگزینی نیکوتین استفاده کنید

کم شدن نیکوتین بدن می تونه موجب سردرد بشه، انرژی تون رو بگیره و حال روحیتون رو بد بکنه. حین روند ترک سیگار استفاده از درمان جایگزینی نیکوتین، مثل برچسب نیکوتین یا آدامس نیکوتین می تونه بهتون کمک بکنه.

از داروهای تجویزی استفاده کنید

این دارو ها می تونن میل شما برای سیگار کشیدن رو کم کنن و ذائقه تون رو تغییر بدن تا وقتی سیگار می کشید از طعمش بدتون بیاد.

به نزدیکانتون تکیه کنید

وقتی تصمیم به ترک گرفتید، به دوستان، خانواده و نزدیکانتون این موضوع رو بگید و ازشون بخواید کمکتون کنن. اونا می تونن شما رو تشویق کنن و مخصوصاً مواقعی که هوس سیگار می کنید جلوتون رو بگیرن.

به خودتون استراحت بدید

یکی از دلایلی که مردم سیگار می کشن اینه که نیکوتین آرومشون می کنه. سعی کنید موقعیت های استرس زای زندگیتون رو کمتر کنید و با کارایی مثل ورزش یا گوش دادن به موزیک با صدای بلند سر خودتون رو گرم کنید تا آروم بشید.

از مصرف الکل و محرک های دیگه بپرهیزید

می گن نمی شه بدون سیگار کشیدن الکل مصرف کرد. چه بهتر، پس الکل هم مصرف نکنید. خیلی ها هستن که دوست دارن بعد از قهوه، چای یا هر وعده غذایی سیگار بکشن. سعی کنید بعد از خوردن این موادی که به سیگار کشیدن تحریکتون می کنن، کار دیگه ای انجام بدید.

خونه رو تمیز کنید

بعد از اینکه آخرین نخ سیگارتون رو کشیدید همه فندکاتون رو دور بریزید و لباساتون رو بشورید تا بوی سیگار از روشون بره.

دوباره و دوباره تلاش کنید

خیلی ها بعد از یه مدت ترک سیگار دوباره وسوسه می شن و یه نخ روشن می کنن. اگه اینطور شد روحیه تون رو از دست ندید. به جاش فکر کنید که چرا تصمیم گرفتید دوباره سیگار روشن کنید. و دوباره تلاش کنید که ترکش کنید.

تحرک داشته باشید

تحرک داشتن و ورزش کردن علائم بد کاهش نیکوتین رو کمتر می کنن. و میل شما برای سیگار کشیدن رو تا حد زیادی پایین میارن.

میوه و سبزیجات بخورید

قرار نیست برای ترک سیگار رژیم خاصی بگیرید. در عوض سعی کنید میوه و سبزیجات تازه بیشتر بخورید. اینکار در حالت نرمال هم میل به سیگار رو کم می کنه. چه برسه تو موقع ترک!

برای خودتون جایزه در نظر بگیرید

جایزه همیشه و تو هر سنی انگیزه خوبی برای انجام دادن یه کاره. پس برای ترک سیگار هم جایزه تعین کنید. مثلاً به خودتون اجازه بدید که اگر سیگار رو ترک کردید، فلان چیز که خیلی دوسش دارید رو با پول سیگارای رزوانه تون بخرید.

زمان به نفع شماست

به محض اینکه سیگار رو ترک کنید بدن از همون بیست دقیقه اول شروع به بازسازی خودش می کنه. اگه چند روز سیگار رو کنار بگذارید احساس سلامتی خوبی بهتون دست می ده که کمتر میل مجدد برای سیگار پیدا می کنید. و هرچی این زمان طولانی تر باشه، سلامت بدنتون شرایط بهتری پیدا می کنه.