17 ترین

17-1 کار مهم برای رسیدگی به خودرو

17-1 کار مهم برای رسیدگی به خودرو

میگن وسایل هم روح دارن. اگه این جمله رو در مورد هر وسیله ای باور نکنیم، حتماً در مورد خودرو خودمون باورش داریم. ماشین هرکس تو نظرش شخصیت داره. ما ماشین هامون رو دوست داریم. جدای از اینکه رخش زیر پامون هستن و رفیق جاده، وسیله های گرونی هم هستن خب! اما خیلی ها به نیاز های خودرو خودشون چندان توجهی نمی کنن. اگه می خواید که خودروتون همیشه سالم باشه، مثل ساعت کار کنه و مدت زیادی برای تون دوام بیاره و خلاصه چرخش براتون بچرخه باید حواستون هم بهش باشه. اما مهمترین کارهایی که باید برای رسیدگی به خودرو خودتون انجام بدید کدوما هستن؟ با ما همراه باشید تا باهاشون آشنا بشید.

بیرون و داخل خودرو رو هر ماه تمیز کنید

تمیز نگه داشتن ماشین مثل تمیز نگه داشتن اتاق می مونه. به جز اینکه ماشین شما رو همه می بینن و اگه آدم شلخته ای باشید برای همه عیان می شه. سعی کنید هر ماه داخل و بیرون ماشینتون رو یا خودتون تمیز کنید یا ببرید کارواش تا ماشین شما همیشه نو و شیک به نظر برسه.

هر 8 تا 12 هزار کیلومتر روغن موتور ماشین رو عوض کنید

وقتی بحث روغن موتور می شه، هر ماشین با ماشین دیگه فرق می کنه. اما همه متخصص ها می گن که روغن موتور باید مرتباً عوض بشه. فقط اینکه سعی کنید از روغن موتور با کیفیت استفاده کنید، و تلاش کنید به جای کثیف کردن دست خودتون از یه متخصص بخواید که این کار رو براتون انجام بده.

هر ماه باد لاستیکها رو چک کنید

باد غیر تنظیم لاستیک ها می تونه وزن ماشین رو از تعادل خارج کنه و به سیستم های مختلفی از جمله سیستم ترمز، میل لنگ و سیستم تعلیق فشار بیاره. و البته که می تونه باعث صاف شدن تایر بشه. پس بهتره هر ماه باد لاستیک هاتون رو چک کنید و جای تایر ها رو با هم عوض کنید تا عمر مفیدشون زیاد تر بشه.

هر 30هزار کیلومتر لنت ترمزهاتون رو عوض کنید

خب ترمز مهمترین نقطه اطمینان ماشینه. هیچکس دوست نداره وسط رانندگی بفهمه که ترمزاش ضعیف شدن. به خاطر همین تلاش کنید مرتب لنت ترمزها رو عوض کنید و خود سیستم ترمز رو بدید چک کنن. اگه دیدید ترمزا صدا می دن، یا بوی لنتتون درمیاد یا به طور کلی ترمز مثل سابق عمل نمی کنه، سریعاً به تعمیرکار مراجعه کنید. هرچند سیستم های ترمز جدید مطمئن تر هستن و به رسیدگی کمتری احتیاج دارن.

حواستون به آینه ها باشه

می گن وقت رانندگی باید بیشتر از جلو، حواستون به پشت سرتون باشه. تنها ابزار دست راننده برای اینکه بتونه از اوضاع پشت سرش با خبر بشه آینه هاشه. پس سعی کنید همیشه حواستون به آینه هاتون باشه، تا همیشه سالم و شفاف باشن و دید خوبی از عقبتون داشته باشید.

تمیز نگه داشتن داشبور، قیمت ماشینو بالا نگه می داره

داشبور گرد و خاک گرفته و کثیف همیشه باعث می شه ماشینتون قدیمی و داغون به نظر برسه. در حالی که یه داشبور پولیش شده و بی خط باعث می شه ماشین شما سالم و نو به نظر بیاد. به همین خاطر هم هست که ماشینای تمیز با داشبور نو همیشه قیمت گرونتری دارن.

چراغای خراب رو زود عوض کنید

اگه چراغای ماشین شما خوب کار نکنن رانندگی تو شب می تونه به یه کابوس تبدیل بشه. چون علاوه بر دید محدود شما ممکنه ماشین های روبه‌رویی هم نتونن درست شما رو ببینن. تازه پلیس هم ممکنه جریمتون بکنه! پس اگه چراغ یا لامپ چراغ ماشین مشکلی داره سریعاً عوضش کنید.

اگه قرار نیست از ماشین برای مدتی استفاده کنید، خوب بپوشونیدش

اگه یه مدت تصمیم دارید ماشین رو بخوابونید مطمئن بشید که ماشین روکش داره، تمیزه و باکش خالیه. ضمناً یادتون باشه ماشینی که برای مدت طولانی روشن نشه دچار مشکل می شه. پس هرچندوقت یه بار روشنش کنید تا هم باطریش کار بیفته و خالی نکنه، هم یه گازی بخوره تا خاک نخوره.

فیلتر هوای ماشین رو هر سال عوض کنید

فیلتر هوا در حکم ریه های ماشینه. پس باید همیشه تمیز و سالم نگهشون دارید تا ماشین راحت تر نفس بکشه و جون داشته باشه. فیلتر هوای کثیف سیستم تعلیق رو تحت تأثیر قرار می ده و کارایی ماشین رو پایین میاره.

مطمئن بشید که ماشین آمادگی سرمای هوا رو داره

وقتی هوا داره رو به فصل سرما میره حواستون باشه که با اومدن سرما حتماً به موقع از ضد یخ استفاده کنید. حواستون باشه از ضد یخ مرغوبی هم استفاده کنید. علاوه بر اون تو شرایطی مثل بارش برف، برای سر نخوردن ماشین بهتره از زنجیر چرخ هم استفاده کنید تا احتمال تصادفات کمتر بشه.

فضله پرنده ها رو هرچه سریعتر از روی ماشین پاک کنید

ممکنه اینو ندونید، اما فضله پرنده ها به شدت اسیدیه و در نهایت می تونه خیلی زود رنگ ماشین رو بسوزونه و لکه جا بذاره. اگه دیدید پرنده ها ماشین شما رو مورد عنایت قرار دادن هرچه سریعتر با روش های مناسب ماشین رو بشورید یا به کارواش ببرید.

دزدگیر نصب کنید

برای محافظت از ماشین در برابر دزدی و سرقت بهتره دزدگیرای مناسب نصب کنید. البته دزدگیر تنها راهکار پیش رو نیست. یه سری قفل فرمون خیلی خوب هم هست که می تونن به خوبی از ماشین شما محافظت کنن.

کفی ماشین رو تمیز نگه دارید

کف ماشین معمولاً زود کثیف میشه. از گرد و خاک کف کفش گرفته تا پوست تخمه و آشغال خوراکی های بچه ها. برای اینکه رانندگی با کیفیتی داشته باشید و آشغال های بی خودی جلو دست و پاتون رو نگیرن، بهتره مرتباً کفی ماشین رو بردارید و تمیز کنید.

هر 50 هزار کیلومتر شمع ها رو چک کنید و هر 100 هزار کیلومتر عوضشون کنید

هر ماشینی برای اینکه خوب کار کنه به شمع های مناسب و سالم نیاز داره. سلامت شمع های ماشین رو، که نقش مهمی تو سرعت و سلامت سوخت و ساز سیلندر ها دارند، هر 50 هزار کیلومتر چک کنید و به هر حال بعد از هر 100 هزار کیلومتر عوضشون کنید.

از بیمه ارزون استفاده نکنید

بیمه های ماشین ارزون خیلی قابل اعتماد نیستن و هر اتفاقی رو پوشش نمی دن. یادتون باشه که حتی اگه بهترین راننده دنیا هم باشید، همیشه ممکنه یه راننده بد گیرتون بیفته و تصادف کنید. پس اگه می خواید دردسر و دوندگی زیادی گریبان شما رو بعد از هر تصادف نگیره، بهتره از یه بیمه خوب استفاده کنید.

ماشین رو تو سایه پارک کنید

اینکه ماشین رو زیر آفتاب بذارید و اجازه بدید گرما بکشه، می تونه یه سری آسیب های ناخواسته به داشبور شما بزنه و اونو بپوسونه. پس تا جایی که می تونید ماشین رو تو سایه پارک کنید یا شِیدر مناسب برای پوشوندن پنجره ها داشته باشید.

پیمایش به بالا