17 ترین

17 قانون برای داشتن یک ازدواج موفق

17 قانون برای داشتن یک ازدواج موفق

این دیگر یک راز نیست که برای داشتن یک ازدواج موفق باید تلاش داشته باشید و روی خودتان کار کنید. همچنین دیگر بر کسی پوشیده نیست که بیشتر مردم دوست دارند یک ازدواج موفق و سالم را شروع کنند و به آن ادامه دهند. برای کمک به رشد کردن درونی خود، چه خوب و چه بد، ما 17 قانون کلی را از مشاوران ازدواج و روانشناسان حرفه ای سراسر دنیا جمع کرده ایم و در این مقاله در اختیار شما قرار داده ایم. از درک مشکلات مالی گرفته تا گفتن جملاتی مانند ” من تو رو به خاطر خودت دوست دارم و هیچ چیز دیگه ای اهمیت نداره”، ما همه را برای شما آورده ایم تا درک بهتری از ازدواجتان داشته باشید و رفتارهای سالم برای داشتن یک ازدواج موفق را در پیش بگیرید.

عشقتان را به شکلی واقعی و مهم به یکدیگر نشان بدهید

بعضی از مردم هستند که جمله ” دوستت دارم” را به زبان می آورند و بعضی ها هستند که به آن عمل می کنند و نشانش می دهند. وقتی می خواهید عشقتان را به همسرتان نشان بدهید، طوری اینکار را بکنید که متوجه پیام شما بشود. و بعد روی نیازهای هردوتان کار کنید. سپس باید سعی کنید با همدیگر تطبیق پیدا کنید. این گفته روانشناسان است. زمانی که نیاز های عاطفی هردو طرف برآورده نشود می تواند رابطه را ترک بیندازد و شروعی بر پایان آن باشد. پس عشقتان را به وضوح به هم نشان بدهید.

نیاز هایتان را ابراز کنید

مشاوران ازدواج همیشه به زوج ها این توصیه را می کنند: تمرین کنید تا بیشتر در مورد احساساتتان و در مورد نیازهایتان با هم حرف بزنید. طرف مقابل همیشه نمی تواند ذهن شما را بخواند یا پیام هایتان را به درستی تشخیص دهد. پس با او حرف بزنید و خواسته هایتان را در میان بگذارید. حتی اگر چنین ابرازهایی موجب بروز دعوا درگیری و بحث هم بشود و اندکی حالتان را خراب کند، در نهایت این اتفاق کاملا به نفع هردو شماست. این کار اعتماد متقابل بین طرفین را بالا می برد. ساکت ماندن و حرف نزدن از احساسات و نیاز ها یکی از 10 چیز قدرتمندی است که می تواند رابطه شما را کاملا خراب کند.

جشن بگیرید!

محققان حوزه مشاوره ازدواج متوجه شده اند که جشن گرفتن اتفاقات خوبی که برای هرکدام از طرفین می افتد روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. به نظر می رسد که تعداد لحظات خوش و شادی که زوجین با هم دارند و قدرت دوستی بین آنها دو ستون مهم برای تشخیص قوت و سلامت رابطه آنهاست.

قانون 5 به 1 را تمرین کنید

آیا می دانید قانون 5 به 1 چیست؟ به این خلاصه که برایتان می گوییم دقت کنید: ” در یک ازدواج موفق و پایدار تعداد تقابل های مثبت بین زوجین حداقل باید پنچ برابر تقابلات منفی باشد. زمانی که این نسبت کاهش پیدا کند، آن ازدواج رفته رفته در خطرمنتهی شدن به طلاق قرار می گیرد. در زندگی واقعی هیچ زوجی نیستند که بتوانند شمار برخورد های مثبت و منفی زندگی مشترکشان را حساب کنند. صدها از این برخورد ها و تقابلات در طول ازدواج به وجود می آیند. برای هر زخم زبان، فریاد های منفی گرایانه و حرف های کنایه دار در طول یک رابطه، یک نفر باید سعی کند تا تعداد دفعات اتفاقات مثبت را همیشه زیاد کند تا نسبت اتفاقات خوب و بد افت نکند. اما قرار نیست آن یک نفر همیشه یکی از طرفین باشد. بلکه این باری است که هرکدام از زوجین به طور مساوی آن را حمل کنند.

روی چیز های کوچک تمرکز کنید

ما طبق تحقیقات وسیعی که تا کنون انجام شده، امروزه می دانیم چیزهای روزمره، مقل گذراندن اوقات خوش، برقرار کردن ارتباط یا نشان دادن اینکه به همسرتان اهمیت می دهید، دقیقا همان اتفاقات کوچکی هستند که می توانند یک ازدواج موفق را بسازند یا نابود کنند. به همین خاطر سعی کنید در مورد چیزهای کوچکی که می توانید انجام دهید تا همسرتان را خوشحال کنید فکر کنید. اتفاقات هر‌ روزه‌ای که شاید حتی به نظر بی اهمیت بیایند.

راه خودتان را پیدا کنید

بعد از 39 سال ازدواج موفق و سالم، دکتر فیل( یکی از محققین به نام در این زمینه) می گوید که هر زوج  باید راه خودش را به سمت خوشبختی را پیدا کند. هیچ راه درست و غلطی برای اصلاح کردن یک رابطه وجود ندارد. راهی را پیدا کنید که مختص خودتان است و و واقعا کار می کند. اما حواستان باشد که اگر راه مورد نظرتان عمل نکرد، صادق باشید و از پی  راه دیگری برای اصلاح رابطه تان بر بیایید. مثلا اگر حس می کنید که همسرتان ممکن است در حال خیانت کردن به شما باشد، از نشان دادن علائم هشدار به او خودداری نکنید.

باهم قرار های شبانه بگذارید

در اوایل رابطه زوج ها با هم مثل دو دوست حرف می زنند. اما با گذشت زمان آن راه های ارتباطی عوض می شود. خب پیشنهاد مشاوران چیست؟ سعی کنید تا می توانید تنهایی باهم وقت بگذرانید. از این طریق می توانید با همسرتان درست مانند اوایل رابطه، ارتباط دوستانه و صمیمانه ای داشته باشید. البته این به معنی آن نیست که خودتان را به هم زنجیر کنید. فقط سعی کنید که بیشتر برای هم وقت بگذارید.

حرف های خوب به هم بزنید

تعریف کردن از همدیگر روی یک روال مرتب و همیشگی تأثیر بسیار زیائی روی خوشبختی یک زوج دارد. تعریف کردن، کمک و حمایت عاطفی، تشویق کردن و دادن پاداش های غیرجنسی مانند گرفتن دست همدیگر و غیره. یادتان باشد که مردان بیشتر از زنان به تأیید عاطفی نیاز دارند چراکه خانم ها معمولا این تأیید را از افراد دیگر به جز همسرشان هم می گیرند.

منفی نگر نباشید

اگر به هر دلیلی از همسرتان ناراحت هستید و از او دلزده اید، به جای فکر کردن به هر چیزی که درباره اواز آن  خوشتان نمی آید، افکارتان را برگردانید و در مورد چیزهایی که در مورد همسرتان دوست دارید فکر کنید. طولانی ترین و بادوام ترین رابطه های زناشویی آنهایی هستند که طرفین در مورد چیزهایی که درمورد همسرشان دوست دارند صحبت می کنند، نه آن چیزهایی که دوست ندارند.

باهم دوست صمیمی باشید

زوج ها باید باهم دوست و رفیق صمیمی باشند. کیفیت یک رابطه زناشویی به عملکرد گستره رابطه بین دو نفر بستگی دارد. کیفیتی که کاملا به رفاقت بین زن و شوهر گره خورده و نیازها و خواسته های هردو طرف را برآورده می کند.

ارتباط نزدیک به عنوان یک خانواده

یکی از روانشناسان به نام حوزه ازدواج، یعنی آلیسا بومن می گوید که : ” من و همسرم نوبتی دخترمان را حمام می کردیم و برایش کتاب می خواندیم. اما یک شب همسرم هم به رخت خواب دخترم غلتید و وقتی من برای دخترم کتاب می خواندم شروع به گوش دادن قصه کرد. از نظر من آن یک لحظه ی بسیار شیرین بود که همگی ما به عنوان یک خانواده کنار هم بودیم و از یک مسئله واحد لذت می بردیم. این همبستگی بسیار لذت بخش بود و از ان به بعد مرتبا این کار را انجام می دهیم. فقط چند دقیقه طول کشید که قصه شب را برای دخترم بخوانم، اما همین چند دقیقه کافی بود تا ما را به هم نزدیکتر کند.”

همدیگر را قضاوت نکنید

تنها یک لحظه چشم غره رفتن به همسر و قضاوت کردن او، باعث می شود به طور واضحی احساس تحقیر شدن کند. هرچند ممکن است شما هرگز چنین قصدی نداشته باشید. هیچکس دوست ندارد که تحقیر شود، مخصوصا از طرف همسرش که فقط از او انتظار حمایت دارد. قضاوت نکردن همدیگر و داشتن حمایت عاطفی نباید فقط محدود به حضور در جمع ها شود، بلکه این حمایت باید در فضای تنهایی و دونفره شما هم به خوبی جریان داشته باشد.

اتاق خواب گرمی داشته باشید

اگر زندگی جنسی شما دارد کم کم رو به ضعف می گذارد و به اندازه ای که طرفین یک رابطه دوست دارند ارتباط جنسی داشته باشند، ارتباط ندارید، پس باید اولویت زندگیتان را روی برگرداندن هیجان جنسی به زندگی مشترکتان بگذارید. بسیار کنایه آمیز است که وقتی قبل از ازدواج  به همسرمان ابراز عشق می کنیم تلاش زیادی را صرف می کنیم و بعد از اینکه وارد رابطه می شویم آن شور و تلاش را پشت سر می گذاریم. بسیار مهم است که هیجان اول رابطه را در ازدواج خودتان هم نگه دارید. البته درست است که بعد از ازدواج و گذراندن مدت زمان زیادی باهم از این هیجان اندکی کم می شود، اما به جای فراموش کردن آن باید به مرحله تازه تر و بالغانه تری برساندیش. یک رابطه خوب و پایدار، یک رابطه زنده است.

همواره حواستان جمع باشد تا وسوسه نشوید خیانت کنید

تارا پارکر یک دکتر مشاور ازدواج، در کتابش می گوید که هر کسی در نقطه ای از رابطه وسوسه می شود تا خیانت کند. کلید تسلیم نشدن به این وسوسه که به نظرتان ممکن است ضروری هم به نظر برسد، این است که ذهنتان را پر کنید از خاطرات گرم و شیرینی که با همسرتان دارید. احساس عشق و صمیمیت بر احساس شهوت رابطه با فردی دیگر غلبه خواهد کرد.

هیچوقت وسط حرف هم نپرید

این نکته اهمیت زیادی دارد که با احترام تمام به حرف های همسرتان گوش کنید. اجازه بدهید همسرتان به مدت چهار دقیقه صحبت کند و بعد خودتان در طول چهار دقیقه بعدی صحبت کنید. اگر به مدت تنها چهار دقیقه با دقت گوش کنید حداقل خواهید فهمید که طرف مقابل واقعا چه احساسی دارد، به جای اینکه با قضاوت عجولانه فقط حرفش را ببرید و حق را از پیش به خودتان بدهید.

نوبت را رعایت کنید

هر رابطه بالاخره در یک نقطه ای به مصالحه نیاز دارد و گاهی اوقات این مصالحه یعنی اینکه خواسته هایتان باید یک قدم به عقب برگردند و خواسته های همسرتان اولویت پیدا کنند. نگران نباشید، با این وجود هنوز هم می توانید به سمت اهداف شخصی تان حرکت کنید اما ممکن است کمی به وقت بیشتری نیاز داشته باشید. این تأخیر کوچک هیچ آسیبی به هیچکسی نمی زند. اما گاهی اوقات هم هست که این فداکاری کمی بزرگتر است و وقت بیشتری شما را از رسیدن به خواسته های خودتان دور می کند. مثلا وقتی مجبور می شوید به خاطر کمک به تحصیل همسرتان برای گرفتن مدرک یا کمک کردن به پدر و مادر پیرش، دیرتر از آنچه انتظارش را داشتید خانه تان را عوض کنید. عشق ارزش این فداکاری ها را دارد.

همیاری داشته باشید

نقاط سخت در مسیر یک رابطه همیشه وجود دارند. مثلا ممکن است همسرتان بیمار شود ، از کارش اخراج شود یا برای رسیدگی به والدین مریضش لازم باشد که وقت زیادی صرف کند. کلید داشتن یک رابطه مداوم این است که در این دوران های سخت کنار همسر خود باشید و در هر شرایطی از همسر خود حمایت کنید. باور به اینکه عشق به تنهایی برای پرقدرت نگه داشتن ازدواج کافی است، تنها یکی از 10 اشتباه بزرگی است که می تواند ازدواج و رابطه شما را نابود کند. همیاری و حمایت بزرگترین و احترام برانگیز ترین بخش از یک رابطه و ازدواج موفق است. پس تا می توانید هوای همسر عزیز خود را داشته باشید و در سختی و آسانی کنار او باشید. و یادتان باشد که این یک چیز دوطرفه است.