17 ترین

17-2 تا از بهترین فرانچایز های فیلم

17-2 تا از بهترین فرانچایز های فیلم

اگرچه که اگر دارید این مقاله رو می خونید حتماً می دونید فرانچایز چیه، اما برای اون دسته از خواننده های عزیز که آشنایی دقیقی با این وازه ندارن بهتره توضیح بدیم که به هر مجموعه ی به هم پیوسته فرانچایز می گن. مثلاً سری بازی های کامپیوتری جی تی ای 1، 2، 3 و … فرانچایز جی تی ای رو شکل می دن. یا فرانچایز فیلم اسپایدر من شامل سه تا فیلم اسپایدرمن 1 و2و 3 هست. به سری فیلم هایی از یه مجموعه می گن فرانچایز فیلم. یا فیلم های دنباله دار.

تو سال های اخیر هالیوود ثابت کرده که پول تو فرانچایزهاست. قبلاً یه مقاله در مورد فیلم های پرفروش نوشته بودیم که اگه دقت می کردیدی می دیدید که پرفروش ترین فیلم های دنیا شماره چندهای یه سری از فرانچایزها هستن. مثل فرانچایز جنگ ستارگان. راستش رو بخواید، فرانچایزها اتفاق واقعاً جذابی هم هستن. چون مخاطب رو نگه می دارن تا فروش شماره بعدی فیلم رو تضمین کنن.

اما بهترین فرانچایز های فیلم توی دنیای سینما کدوم ها هستن؟ با ما همراه باشید تا اونها رو بشناسید.

1. دنیای سینمایی مارول

مارول با ایجاد کردن یه سوپر فرانچایز از سال 2008 تونست یه حرکت عظیم انجام بده و هالیوود رو به مرحله جدیدی برسونه. تو این مدل دیگه یه فرانچایز به داستان های یه شخصیت واحد خلاصه نمی شه، بلکه خودش پر از مینی فرانچایز ها و داستان های هرکدوم از این کاراکتر هاست که هر چند سال یکبار همه شون رو تو سری فیلم های اونجرز( که خودش یه فرانچایز محسوب می شه) جمع می کنه.

2. جنگ ستارگان

سری فیلم های جنگ ستارگان از دهه هفتاد میلادی با مردم بودن. جنگ ستارگان شاید اولین و باکیفیت ترین فرانچایز فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما بود که تو همون دوره اول هم تونست موفقیت های زیادی کسب کنه. این فرانچایز تا اواخر دهه نود و اوایل دوهزار ادامه پیدا کرد و تو سال 2015 با یه ریبوت کوچولو جون تازه ای گرفت تا اینکه الان نه تا فیلم جنگ ستارگان با دو تا داستان فرعی ازش داشته باشیم. در مجموع 11 فیلم.

3. جیمز باند

سری فیلم های جیمز باند خیلی وقته که سینماها رو تسخیر کردن. یعنی از سال 1962. این فرانچایز انگلیسی تو هر نسل جیمز باند جدیدی رو معرفی می کنه و به موفقیت هاش ادامه می ده. بعد از این همه سال هنوز هم فیلم های جیمز باند که آخریش همین امسال قراره بیاد جزو پرفروش ها هستن.

4. هری پاتر

وقتی از مجموعه فیلم های هری پاتر صحبت می کنیم، یعنی داریم از یکی از محبوب ترین فرانچایز های تاریخ حرف می زنیم. هری پاتر فرانچایزیه که چند نسل باهاش بزرگ شدن و با هر ده تا فیلمش وجود داشتن جادو رو آرزو کردن.

5. سریع و خشن

کمتر کسی فکر می کرد یه فیلم اکشن و ماشینی بتونه اینقدر موفق باشه که تا الان 9 تا فیلم ازش ساخته بشه! با این حال هنوز هم در کمال تعجب سری فیلم های سریع  و خشن جزو پرفروشترین فیلم های هر سال به حساب میان که خیلی ها انتظار تماشا کردنشون رو می کشن.

6. تبدیل شوندگان

کارتون تبدیل شوندگان تو دهه هشتاد میلادی طرفدارای زیادی تو تلویزیون داشت. همین امر موجب شد تا با پیشرفت کردن تکنولوژی تو سال 2007 اولین فیلم اقتباسی از این کارتون درست بشه و موفقیت اون فیلم هم راه رو برای تولید چندین شماره دیگه از این سری فراهم کرد تا فرانچایز تبدیل شوندگان به یه مجموعه فیلم محبوب و پرفروش تبدیل بشه.

7. من نفرت انگیز

بله، فرانچایز ها به فیلم های زنده محدود نمی شن. یکی از پرفروش ترین سری فیلم های هالیوود شماره های 1 تا 3 انیمیشن من نفرت انگیز به علاوه فیلم مینیون هاست که تونسته فروش خیلی خوبی داشته باشه و جای خودش رو توی دل خیلی از بچه های دنیا پیدا کنه.

8. مردان ایکس

این اولین فرانچایز از قهرمانان مارول بود که تونست خیلی سر و صدا کنه. مجموعه فیلم های مردان ایکس توی حدود 20 سالی که دارن تولید می شن فراز و نشیب های زیادی رو پشت سر گذاشتن و دچار ریبوت های فراوون شدن. با این حال هنوز هم یکی از موفق ترین و بهترین فرانچایز های فیلم به حساب میان.

9. پارک ژوراسیک

مردم دیوانه این هستن که دایناسورهای بزرگ و خطرناک رو روی پرده سینما ببینن. فرانچایز پارک ژوراسیک یه بار تو دهه نود بود که شروع شد و از سال 2015 هم دو تا فیلم جدید بهش اضافه شد. تازه قراره ادامه م پیدا کنه و مسیر موفقیت فروش رو دوچندان بکنه.

10. دزدان دریایی کارائیب

از سال 2003 که جانی دپ تو نقش جک گنجیشکه تونست نظر مردم رو به فیلم اول این مجموعه جلب کنه، تا همین سه سال پیش دیزنی به ساختن فیلم های مختلف از این دنیای جذاب ادامه داده. و قراره این مجموعه موفق رو با بازیگرای جدیدی هم ادامه بده.

11. مأموریت غیر ممکن

تقریباً نشده که همه آدمای فیلم بین حداقل یکی از فیلم های فرانچایز تام کروز رو ندیده باشن. این فرانچایز اکشن از اوایل سال 2000 کار خودش رو شروع کرد و دچار تغییرات جدید زیاد و البته خوبی شد که هنوز اون رو روی بورس نگه داشته.

12. اسپایدرمن

اسپایدرمن یا همون مردعنکبوتی یکی از محبوب ترین شخصیت های کمیک بوک ها و فیلم های سینمایی ابرقهرمانیه. این شخصیت تا حالا سه تا فرانچایز داشته و تونسته سود سرشاری رو عاید سازنده هاش بکنه.

13. داستان اسباب بازی

اولین انیمیشن سه بعدی بلند سینمایی سه تا دنباله و در مجموع چهار فیلم به نام خودش داره که فقط دوتای آخری هرکدوم بیشتر از یک میلیارد دلار فروش داشتن! پس نمی شه اون رو توی لیست بهترین فرانچایز های فیلم قرار نداد.

14. عصر یخبندان

وقتی سال 2001 اولین انیمیشن عصر یخبندان روی پرده سینما ها رفت، با اینکه فیلم خوبی بود اما کسی انتظار دیدن شماره 2 اون رو نداشت. چه برسه به شماره پنج! از شماره دوم فیلم سازنده ها تصمیم گرفتن عصر یخبندان رو به یه فرانچایز موفق تبدیل کنن، که در این راه پیروز هم شدن.

15. ایندیانا جونز

این باستان شناس پر دل و جرات با داستان های جذاب و دیدنیش تونسته دل خیلی از مخاطب های سینما رو به دست بیاره. فیلم های ایندیانا جونز علاوه بر فاکتور فروش، از نظر هنری هم آثار قابل بحثی هستن. به همین خاطر این مجموعه تونسته فقط با چهارتا فیلم، که سه تای اول مال دهه هفتاد و هشتاده، تا این اندازه موفق باشه.

پیمایش به بالا