17 ترین

17 اشتباهی که دورکار ها نباید انجام بدن!

17 اشتباهی که دورکار ها نباید انجام بدن!

خیلی ها هستن که شغلشون به صورت دورکاریه. تعداد این افراد کم هم نیست و با توجه به اینکه شکل کار کردن با ورود اینترنت هر روز داره دستخوش تغییر می شه این کاملاً طبیعیه. این روزها هم به خاطر ویروس کرونا خیلی از مردم شرایطش رو داشتن که به کارشون از داخل خونه ادامه بدن و دورکاری رو تجربه کنن. اما وقتی دارین خارج از محل کار خودتون و توی خونه کار می کنید چه نکته های مهم و متفاوتی وجود داره که بهتره بهشون توجه داشته باشید؟

بهتون قول می دم که مزیت های دورکاری برای صاحبان کار کم کم باعث میشه خیلی از کارهایی که تا قبل از کرونا به صورت حضوری انجم میشد رفته رفته به صورت دورکاری دربیان. البته این می تونه به نفع کارمند هم باشه. پس اگر شما هم یک دورکار هستید یا تازه به این شکل دارید کار می کنید، بهتره به توصیه های مهمی که توی این مقاله هست دقت کنید. با ما همراه باشید.

1. زیادی استراحت کردن و وقفه دادن

یکی از اولین چیزهایی که هرکس وقتی کار در خونه شروع می کنه، متوجهش میشه اینه که خب، تو خونه ست! کسایی که زیاد کار بیرون یا تو دفتر انجام دادن به داشتن آزادی عمل کار کردن از خونه عادت ندارن. به همین خاطر خیلی ها یکم بی جنبه میشن و میزان بازدهی و کاراییشون میاد پایین. یعنی از توی خونه اونطور جدی که معمولاً کار می کردن، دیگه کار نمی کنن. فقط به خاطر اینکه توی خونه هستید دلیل نمیشه که می تونید از زیرکار در برید. جالب اینجاست که وقتی دورکاری می کنید حواس صاحبکار بیشتر به شما جمع میشه تا ببینه کارتون رو درست انجام می دین یا نه. پس سعی کنید وقتی دورکاری می کنید نظم معمول دفتر کار بیرون رو رعایت کنید و کارتون رو مثل همیشه انجام بدین. انگار که توی دفتر نشستین.

2. استراحت نکردن

حواستون باشه که شما حتماً به استراحت احتیاج دارید. هشت ساعت نشستن پشت کامپیوتر تو طول روز براتون خیلی بده. بلند بشید و یه ذره دور خونه راه برید. اگه بتونید برنامه ورزش روزانه تون رو بین ساعت کاریتون پخش کنید که عالی میشه. چون علاوه بر حفظ سلامتی خودتون می تونید پربازده تر هم باشید. اگه حواستون پرت میشه و یادتون می ره استراحت کنید بهتره یه راهی پیدا کنید تا به خودتون راهنمایی کنید. مثل گذاشتن ساعت.

3. بیش از حد کار کردن

حواستون به ساعت باشه و سعی کنید هر روز بیشتر اون تعداد ساعتی که اگه توی دفتر بودین کار می کردین، کار نکنید. وقتی کار اون روزتون تموم شد از جاتون بلند بشید، کار رو ببوسید بذارید کنار و به زندگی خودتون برسید. ایمیل ها و سفارش ها و کارهای باقی مونده اغلب اوقات می تونن تا فردا هم صبر کنن. یه کار خوبه دیگه هم اینه که تلاش کنید تا برنامه ریزی داشته باشید. یادتون هم نره که شما هم به تعطیلات نیاز دارید. خاطرتون باشه چون دورکاری می کنید معنیش اون نیست که کارتون از بقیه افراد آسون تره.

4. چنتا کار رو همزمان انجام دادن

فقط روی کاری که جلوی دستتونه تمرکز کنید. سعی نکنید هم ناهار بپزید، هم لباس بشورید، هم با بچه بازی کنید و همزمان کار هم بکنید. اگه قراره تو این ساعت کار کنید، همه کار های دیگه رو کنار بگذارید.

5. حواسپرتی های بیش از حد

حواس آدما معمولاً خیلی ساده پرت می شه. اینستاگرام، تلگرام، تلویزیون. بهتره گوشیتونو سایلنت کنید و کنار بگذارید و تلویزیون رو خاموش کنید. یوتوب گردی حین کار هم ممنوع. هرچی این عوامل حواسپرتی کمتر باشن بیشتر و بهتر می تونید کار کنید. خیلی از این کارها و سرگرمی ها می تونن تا بعد از تموم شدن کارتون صبر کنن.

ماسک ضد پیری 6. بک آپ نگرفتن

این روزا بیشتر کسایی که دورکار هستن، یعنی دارن با کامپیوتر کار می کنن. مگر اینکه کارآگاه خصوصی باشید! وقتی تو خونه هستید و با کامپیوتر شخصیتون کار می کنید، دیگه هیچ تیم پشتیبانی مثل دفتر وجود نداره که نگران بک آپ های اطلاعتی باشه. پس باید خودتون حواستون باشه. بک آپ گرفتن اطلاعات یکی از مهمترین کاراییه که هرکسی می تونه انجام بده. سعی کنید هر روز اطلاعات و فایل های مهم رو داخل یه هارد اکسترنال کپی کنید. توصیه می کنیم فقط هم به بک آپ های آفلاین اعتماد نداشته باشید و اگه امکانش براتون فراهمه فایلا رو روی فضاهای آنلاین ذخیره کنید. مثلا من شخصاً مهمترین بک آپ هایی که لازم دارم رو توی تلگرام برای خودم می فرستم. چون هم از اینکه همیشه اونجاس مطمئنم، هم می تونم هروقت دلم خواست با هر سیستمی بهش دسترسی داشته باشم. گوگل درایو هم بستر خیلی خوبی برای این کاره.

7. در رفتن حساب

اگه دارین بیزنس کوچیک خودتون رو راه می برید بهتره گزارش های مالی منظم از حساب و کتابتون داشته باشید. یعنی حواستون به دخل و خرجتون باشه. بهترین کار اینه که حداقل هفته ای یکبار حساب و کتاب کنید. صبر نکنید تا هر وقت حال موجودی گرفتن داشتید تازه بشینید ببینید چه خبره.

8. لباس مناسب نپوشیدن

خب معلومه وقتی دارید از توی خونه کار میکنید کسی قرار نیست شما رو با پیژامه تون ببینه. اما اگه سعی کنید تو طول ساعتایی که کار می کنید لباس مناسب کار بپوشید به روحیه و کاراییتون کمک می کنه. البته این به معنی اون نیست که هر روز کت و شلوار بپوشید و تیپ رسمی بزنید. فقط بهتره سر و وضعتون طوری باشه که مثلاً اگه یه نفر یهویی ویدئو کال کرد بتونید یک مکالمه تصویری محترمانه داشته باشید. مهم اینه که آراسته باشید و لباس راحتی خونه تون با لباس وقت کارتون فرق داشته باشه.

9. تدارک ندیدن محل مناسب برای کار

جالبه بدونید کار کردن توی خونه معمولاً از کار کردن بیرون سخت تره! تلفن همیشه زنگ می خوره، همسایه ها مدام مزاحم میشن، زنگ خونه به هر بهانه ای صداش بلنده، بقیه می خوان تلویزیون ببینن اونم با صدای بلند و غیره. به همین خاطر باید محلی اختصاصی رو برای کار کردنتون انتخاب کنید. یه هوم آفیس(خونه دفتر) کوچولو. مثلاً اتاق شخصیتون یا بخشی از اون. بهترم هست بقیه رو توجیه کنید که توی این ساعتا مشغول کار کردن هستید و بهتره کسی مزاحمتون نشه. یادتون باشه وقتی به هوم آفیس می رید، اونجا هستید تا کار کنید. نه چز دیگه ای. اگر هم عوامل حواسپرت کن زیاد هستن می تونید در رو ببندید.

10. زیادی غذا خوردن

کار کردن از توی خونه خیلی خوبه نه؟ دستشویی نزدیکه، پول قهوه و تنقلات نمی دین، خلاصه همه چیز همونطوره که دوست دارید. خیلی چیز میزم هست که می تونید آزادانه بخورید و نوش جان کنید. کافیه هروقت دلتون خواست یه سر به یخچال بزنید. اما این یه تله است. بیشتر کسایی که دورکاری می کنن، به خاطر آزادی که دارن مدام در حال خوردن هله هوله هستن. این نه تنها برای سلامتیتون ضرر داره، بلکه وقتتون رو هم بیشتر از اونچه که فکرشو می کنید می گیره. غیر از وقتی که می خواین چای یا قهوه درست کنید یا ناهارتون رو بخورید، بهتره به آشپزخونه زیاد سر نزنید.

11. خوردن غذاهای ناسالم

اگه نمی تونید جلو خودتون رو بگیرید که مدام یه چیزی نخورید، حداقل سعی کنید غذای سالم بخورید. از شب قبل یه ناهار سالم درست کنید و میان وعده هاتون رو آماده کنید. غذای خونگی، نون و پنیر، میوه، حبوبات و غیره خیلی بهتر از پیتزا، ساندویچ،چیپس و پفک و اینا هستن.

12. به اندازه کافی ورزش نکردن

اگه خیلی روی کارتون متمرکز باشید ممکنه متوجه گذر زمان نشید. اما نشستن طولانی مدت خیلی برای بدنتون بده. قبلاً هم اشاره کردیم که بهتره هرازچندگاهی از جاتون بلند بشید و یه قدمی تو خونه بزنید(ولی نه تو آشپزخونه). ولی بهتر از اون اینه که به خودتون استراحت های طولانی تر بدین، از خونه برید بیرون و چند دقیقه ای پیاده روی کنید و برگردید. اینکار نه تنها برای سوزوندن کالری بیشتر مفیده، برای مغزتون هم خیلی خوبه. کی می دونه وقتی دارید ورزش می کنید چه ایده هایی به سرتون می زنه؟!

13. نداشتن چک لیست کارهایی که باید انجام بدید

داشتن یه لیست بلند و بالا و منظم ازکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی که باید انجام بدید خیلی بهتون کمک می کنه. شاید اولش یکم نا امید بشید چون ممکنه به نظرتون غیر ممکن بیاد که بتونید همه اون کارها رو انجام بدید. اما کلید و رمز موفقیت شما تمرکز کردن روی چنتا چیز مهم اولیه توی لیستتونه. یه سری برنامه های آنلاین و آفلاین خوب وجود دارن که می تونن تو درست کردن این لیست بهتون کمک کنن. بعضیاشون حتی یه دستیار مجازی دارن که مدام بهتون یادآوری های لازم رو می کنه!

14. تشویق نکردن خودتون به خاطر تموم کردن یک کار

باشه قرار نیست برای خودتون یه جام قهرمانی یا یه مدال افتخار بخرید. اما شاید بتونید یه چیز کوچیک به عنوان جایزه برای خودتون بخرید. جایزه گرفتن از هرکسی، حتی از خودتون می تونه تأثیر خیلی مثبتی روی روحیه تون داشته باشه. علاوه بر اون جایزه به شما انگیزه می ده که کارتون رو خوب و به موقع انجام بدین. شاید بچه گانه به نظر برسه، اما دست کمش نگیرید. تازه می تونید از غذا هم به عنوان جایزه های کوچیک تر برای کارهای کوچیک تر استفاده کنید!

15. بیرون نرفتن از خونه

نکته : فعلا با توجه به وضعیت کرونا بهتره خیلی به بیرون رفتن از خونه فکر نکنید.

اما وقتی اوضاع آرومتر شد می تونید این کار رو انجام بدین:

اگه با لپتاپ کار می کنید دلیلی نداره حتماً تو خونه بمونید و کارتون رو انجام بدید. برید بیرون تو یه کافه ای، کتابخونه ای، کلوپ دیچیتالی، جایی و کارتون رو انجام بدید. عوض کردن محل کار بهتون انگیزه خوبی می ده. و این از خاطرتون نره که اگه کاری دارید که می تونید هرجایی انجامش بدید، می تونید حتی به یه شهر دیگه هم سفر کنید و از اونجا کار رو ادامه بدید.

16. استفاده نکردن از وقت آزاد

از وقت آزادی که دارید نهایت استفاده رو ببرید. خوبه که جمعه شب یا یه روز وسط هفته برید بیرون و خرید کنید، اما تلاش کنید تا جایی که می تونید به جز خرید، جاهای دیگه هم برید. تفریح کردن و داشتن سرگرمی و بیرون رفتن با دوستان از نیاز های مهم هر آدمی توی زندگیشه. اما اگه شما هم مثل من عاشق خرید کردن هستید، می تونید به جای خرید کردن یکجای مواد مورد نیازتون، هر روز به یه منظور خاص بیرون برید و خرید کنید. اینطوری هم بیشتر بیرون می رید، هم خریدتون هر روزه برپاست، هم مواد تازه تری می خرید.( مثلا به جای چهار کیلو میوه یا سیب زمینی، روزی نیم کیلو، به اندازه مصرف روزانه تون بخرید)

17. از دست دادن حساب زمان

خیلی از صاحبکارا هستن که به کارمندایی که از خونه کار می کنن اعتماد ندارن! حتماً شما هم زیاد با این افراد رو به رو شدید. اینطور آدما اگه نتونن فرآیند کار کردن شما رو ببینن دیوونه می شن و فکر می کنن دارید وقتشون رو تلف می کنید. این تا حدی طبیعیه البته. چون زیاد پیش اومده که دورکارها به قول معروف کار رو شل گرفتن و خیلی انرژی براش نذاشتن. چشم بعضی از صاحبکارا هم ترسیده و البته اونا هم الزاماً کار درستی نمی کنن.

با وجود این درگیری بهتره برای جلب اعتماد صاحبکارتون، کارتون رو سر وقت و به موقع انجام بدید و گزارش های مرتب داشته باشید. برای همین به خاطر اینکه شما هم ضرری نکنید بهتره حواستون به ساعت کاریتون باشه و گزارش ساعت کارتون هر روز رد کنید.

پیمایش به بالا