17 ترین

کارهایی که نباید بعد از بیدار شدن در روتین صبحگاهی تان انجام دهید!

کارهایی که نباید بعد از بیدار شدن در روتین صبحگاهی تان انجام دهید!

اگر مطلب قبلی ما درباره راهکارهای زود بیدار شدن را مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که صبح ها زودتر از رختخواب خارج شدن، چندان هم دشوار نیست. حال می خواهیم یک گام فراتر بگذاریم و روتین صبحگاهی مان را تکمیل تر کنیم.

اگر می خواهید برخی از عادت های بد خود را کنار بگذارید، باید ابتدا این اموری را که در ادامه شرح داده شده و در حال حاضر صبح ها انجام می دهید را متوقف کنید!

سپس روش هایی را به شما آموزش می دهیم که برای بهبود روتین صبحگاهی شما مفید هستند و بدین وسیله می توانید هر روز یک گام بیشتر به سمت موفقیت خود بردارید.

برای رفتن به سوی موفقیت، این مطلب را از دست ندهید: راهکارهای پرورش خود انضباطی در زندگی

زیرا حتی اگر (برای بعضی از ما) روتین صبحگاهی مان مملو از عادات سالم باشد، اما بسیاری از ما همچنان به برخی فعالیت های چند منظوره در صبح می پردازیم که حتی کوچک ترین فایده ای هم برای ما ندارند.

بنابراین اگر خود را در زمره این گونه افراد می بینید، جای درستی آمده اید!

در این مطلب ما به 6 عادت بد و نادرستی که به طور جد و در اولین فرصت باید از برنامه روتین صبحگاهی مان حذف شود، اشاره کرده ایم.

1. زدن دکمه اسنوز ممنوع!

این هشدار را جدی بگیرید: هرگز دکمه اسنوز (چرت زدن) را نزنید. هرگز!

همه ما این کار را انجام می دهیم، دکمه چرت زدن را زده ایم، اما وقتی این کار را کرده ایم، در مقابلش احساس گناه فوق العاده ای به ما دست داده است.

اگر خیلی به انجام این کار علاقه دارید، باید بدانید که این ممکن است به بخشی از روتین صبحگاهی شما تبدیل و رفته رفته به یک عادت بد مبدل شود. اما آیا به خطر انداختن سلامت تان واقعاً ارزش این کار را دارد؟! چرا که متخصصین خواب، این کار را یکی از مخرب ترین عادات برای بدن انسان بر می شمرند و این امکان را یکی از پر عارضه ترین و بدترین امکانات یک تلفن هوشمند در نظر می گیرند. اگر هر روز صبح به زحمت بیدار می شوید احتمالا دچار نوعی بی خوابی نیز هستید.

جدال و کلنجار هر روزه با زنگ بیداری تلفن همراه یا ساعت تان باعث می شود که در طول روز احساس خستگی بیشتری داشته باشید و شب ها بدتر بخوابید. خواب ضعیف، وظیفه صدها سلول در بدن شما را مختل می سازد و منجر به افزایش تنش، ضعف ایمنی و افزایش تورم التهابی در مفاصل می شود.

بنابراین، اگر شب ها به شکل وحشتناک بدی به خواب می روید، یا صبح ها احساس خستگی و کسالت می کنید، بدانید و آگاه باشید که دکمه اسنوزی که به آن اعتماد دارید، مقصر اصلی است!

2. دوش آب گرم طولانی مدت نگیرید

بله، دوش گرفتن طولانی مدت، آن هم با آب گرم، حس بسیار خوب و آرامش بخشی دارد. اما اکثر متخصصان توصیه می کنند به جای این که صبح ها دوش آب گرم بگیرید، این کار را به جزیی از روتین شب های تان درآورید. دوش آب گرم (از آنجایی که بسیار آرامش بخش است)، ضربان قلب تان را کاهش می دهد و ممکن است بیشتر احساس خواب آلودگی در شما ایجاد کند. برعکس دوش آب سرد باعث می شود پر انرژی شوید و احساس رخوت و کسالت صبحگاهی تان از بین برود.

بهتر است در صبح ها تا جایی که می توانید انرژی تان را افزایش دهید و آب خنک راهی آسان برای دست یافتن به این هدف است. پس این بار که از خواب بیدار شدید، پیش از هر کاری، یک دوش آب سرد بگیرید تا بدن تان را از خواب بیدار کند و شما را برای روز پیش رو آماده سازد.

3. صبح ها تا چشم باز می کنید سراغ فضای مجازی نروید!

غالباً پرسه زدن در رسانه های اجتماعی در اوقات نادرست (به ویژه صبح ها) می تواند ما را از جهات بسیاری به دردسر بیاندازد. البته خودمان نیز در این مورد مقصر هستیم!

اینستاگرام یا فیسبوک، تفاوتی ندارد، هرچه که توجه شما را به خود جلب کرده باشد، مطالعات نشان می دهد که سر زدن به آن را به زمان ناهار و یا در ساعات اولیه عصر (چندین ساعت قبل از رفتن به رختخواب) موکول کنید. از آنجا که این پلتفرم ها همیشه و از زوایای مختلف و در همه ساعات مختلف روز، مملو از سیلی از اطلاعات متعدد است که ما را غرق خود می کند و ما قادر به مدیریت آنها نیستیم، بهترین شیوه ای که می توان به کار برد این است که زمان استفاده از آنها را مدیریت کنیم. و یک روش خردمندانه و بسیار ساده این است که بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، اولین کاری که انجام می دهیم، سر زدن به گوشی و رفتن به فضای مجازی نباشد.

4. از نوشیدن قهوه بلافاصله بعد از بیدار شدن خودداری کنید

لطفاً ریتم مام طبیعت را به هم نریزید، به خصوص بعد از بیدار شدن از خواب! طبق تحقیقات، زمان مناسب برای نوشیدن قهوه بعد از ساعت 9:30 صبح (برای اکثر افراد) یا نیم ساعت بعد از بیدار شدن از خواب است.

این امر به این دلیل است که اگر خیلی زود کافئین بنوشید، تولید طبیعی هورمونی موسوم به کورتیزول را در بدن تان کاهش می دهید و این هورمون به طور طبیعی به بیداری ذاتی شما کمک می کند.

به بیان ساده تر، این هورمون، حکم یک ساعت زنگ دار طبیعی را دارد و هنگامی که شما به محض چشم باز کردن تصمیم به نوشیدن قهوه می گیرید، در واقع ترشح این هورمون را سرکوب می کند و یک سرحالی موقتی ناشی از قهوه را تجربه می کنید که به زودی از بین خواهد رفت.

5. وعده صبحانه تان را حذف نکنید

صبحانه در حقیقت مهمترین وعده غذایی روز به شمار می رود و به همین دلیل است که عوارض جانبی وعده صبحانه با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، مستعد شدن به افزایش وزن، فشار خون بالا، دیابت، چاقی و کلسترول بالا و یک لیست بالا بلند دیگر… در ارتباط است.

این که عمدا وعده صبحانه را از برنامه روتین صبحگاهی حذف می کنید یا از روی اجبار، برنامه ریزی کنید که این عادت ناسالم را ترک کنید. سعی کنید در هر شرایط مصرف صبحانه را در اولویت امور اولیه روزتان قرار دهید و هرگز گرسنه از منزل خارج نشوید.

شما می توانید با تهیه یک برنامه غذایی هفتگی، تهیه مواد اولیه مورد نیاز و مورد علاقه خود برای تهیه یک صبحانه مغذی و سالم در هر روز، به راحتی این روتین صبحگاهی را انجام دهید. یا تنها کافیست از شب قبل صبحانه را آماده و در یخچال قرار دهید تا صبح ها پیش از رفتن به محل کار آن را میل کنید یا همراه خود ببرید.

سالم ترین صبحانه ها برای شروع یک روز عالی!

6. در مورد این که "چی بپوشم؟!" استرس به خود راه ندهید

وسواس در مورد اینکه چه چیزی بپوشید یک چالش بزرگ صبحگاهی (و البته اتلاف وقت) محسوب می شود که می توانید با انتخاب لباس مناسب از شب قبل، به طور کامل از آن جلوگیری کنید. به نظر می رسد آسان باشد، این طور نیست؟ بله، این امر در صورتی می تواند آسان باشد و به شما کمک کند که یک روال شبانه از پیش تعیین شده داشته باشید که شامل انتخاب آنچه می خواهید برای روز بعد بپوشید باشد و این روتین برای شما به یک عادت تبدیل شده باشد.

ایجاد تغییر در عادت های بد به واقع باعث ایجاد تغییرات مثبت به روش های کوچک در زندگی می شود. بنابراین شروع به جایگزین کردن برخی از این عادت های بد با عادات خوب در روتین صبحگاهی تان کنید تا تفاوت آن را در نحوه شروع یک صبح عالی و شگفت انگیز ببینید.

برگرفته از وبسایت: everythingabode

0 0 votes
به نظر شما چند ستاره؟
عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
عاشق نظرات شماییمx