17 ترین

بهترین برندهای کفش ایرانی

بهترین برندهای کفش ایرانی

سرگذشت برندهای کفش ایرانی سرگذشت غم انگیزی است که ظهور و افول یک امپراطوری بزرگ را نشان می دهد. حتما شما هم به خوبی یادتان هست که در اواسط ده 70 تلویزیون تا چه اندازه تبلیغ برندهای کفش ایرانی می کرد و بیشتر مردم اصلاً اسامی نایک و پوما به گوششان هم نخورده بود. برندهای ایرانی کفش به خوبی جوابگوی نیاز مردم بودند و هیچ کس احتیاجی به برندهای خارجی نداشت.
در این مقاله می خواهیم به بهترین برندهای کفش ایرانی از گذشته تا کنون اشاره کنیم و بگوییم که به سر هر یک از آن ها چه بلایی آمد و در حال حاضر چه جایگاهی در بازار ایران دارند. البته باید آماده خواندن یک مقاله ی غم انگیز در مورد مرگ صنعت بزرگ کفش ایرانی هم باشید.

کفش ملی

فکر می کنیم کمتر کسی است که نام کفش ملی را نشنیده باشد. حداقل اگر سنتان از 20 سال گذشته است، حتما دوره ای را به یاد می آورید که تمام بازار پر از کفش های این برند محبوب ایرانی بود. آرم این محصول با نقش فیلی سر به زیر در یک دایره ی زرد آشناترین لوگویی است که تمام بچه های دهه ی 60 و 70 به خاطر می آورند. این برند در سال 1336 به دست آقای رحیم متقی ایروانی تاسیس شد. این کفش با وجود کیفیت بسیار بالا، قیمتی بسیار کمتر از نمونه های خارجی داشت و دقیقا به همین خاطر به سرعت در میان مردم محبوبیت پیدا کرد.
اما با وقوع انقلاب اسلامی مالک این کارخانه( و البته دو کارخانه ی بعدی که نامشان را در لیست 17 ترین می بریم) به خارج از کشور سفر کرد و امپراطوری کفش ملی به دست دولت جدید افتاد اما هرگز نتوانست شکوه و افتخار دوران قبلی خود را به دست آورد.

کفش بلا

هنوز که هنوز است می توانید بقایای برند کفش بلا را بر نبش چهارراه ها ببینید اما واقعیت این جاست که جولان مارک های چینی و قیمت بسیار ارزان تر آن ها، کفش بلا را نیز به حاشیه کشانده است. این برند نیز که در سال 1340 توسط خاندان عمیدحضور تاسیس شد، از جمله بهترین تولید کنندگان کفش زنانه و صندل به حساب می آمدند. اما متاسفانه کفش بلا نیز به همان سرنوشت کفش ملی دچار شد و نتوانست آن طور که باید و شاید در عرصه ی رقابت باقی بماند.

کفش گام

این تبلیغ معروف تلویزیونی را به خاطر می آورید: گام به گام، با کفش گام!!!
خب کفش گام نیز یکی از اولین برندهای کفش ایرانی بود که توانست به سرعت و با تبلیغات عالی در میان مردم شناخته شود. اما متاسفانه اجناس بی کیفیت چینی وارد بازار شدند و تمام بازار کفش ایران را به قبضه در آوردند. در حال حاضر به جز چند برند کوچک ایرانی، نشانی از صنایغ غول آسای کفش ایرانی باقی نمانده است.

کفش آفاق

کفش آفاق که در تبریز تولید می شود از معدود برندهای ایرانی است که در حال حاضر در این بازار رقابت با برندهای خارجی (مثل نایک و آدیداس) و برندهای چینی دوام آورده است. این برند از تجربه ی برندهای قدیمی ایرانی درس بزرگی گرفت: ترکیب نیروی دستگاه با سلیقه ی غالب مردم! برند آفاق به خوبی می دانست که مردم بیشتر به دنبال مد روز هستند و ارزش چندان بالایی برای کار با دست برندهایی مانند ملی و بلا قائل نمی شوند. به همین خاطر کفش های چرمی اسپرت خوش دوختی را روانه ی بازار کرد که به خوبی با نیاز مردم همخوانی داشت.

کفش فرزین

از دیگر برندهای محبوب کفش ایرانی، باید به کفش فرزین اشاره کرد که آن هم در تبریز تولید می شود. این برند که کار خود را در سال 1359 آغاز کرد، در تمامی مدل های کفش زنانه، مردانه و بچه گانه فعالیت می کند. تنوع کار این برند و هم چنین پایبندی به اصول خود باعث شده که طرفداران مخصوص به خود را داشته باشد. کافیست سری به خیابان فردوسی تهران بزنید تا متوجه شوید که هنوز هم کفش فروشی های قدیمی از این برند در میان کارهای خود دارند.

کفش آداک

از جمله جدیدترین برندهای کفش ایرانی که حسابی کارش گرفته است، باید به کفش آداک اشاره کنیم. نام آداک که یادآور آدیداس است به خوبی توانسته که جای خود را میان جوانان باز کند. البته عمده ی تولیدات کفش آداک، کفش های اسپرت و مجلسی زنانه است. اما به دلیل هماهنگی با نیازهای روز، کفش آداک توانسته است که چندین بار نشان تولید ملی برتر را دریافت کند.
در نهایت باید بگوییم که بهترین برندهای کفش ایرانی امروزه در تعدادی کفش بی نام و نشان خلاصه شده است که به هیچ وجه تناسبی با روزگار کفش ملی ها و بلاها ندارد. شاید اگر بخواهیم بگوییم که مهم ترین شاخصه ی کفش ملی و بلا چه بود؟ باید به جلب اعتماد مردم اشاره کرد! کاری که این روزها کمتر برندی می تواند انجام دهد.

برای مطالعه مقاله بهترین برندهای جواهرآلات ایرانی اینجا را کلیک کنید.

نظر شما چیه؟

لیست بالا توسط گروه تحقیقات 17ترین نوشته شده اما دلیل نمیشه که ما نظرمون رو عوض نکنیم ، اگر در مورد لیست بالا نظری دارید و یا فکر می کنید مواردی هستن که بهتره به لیست اضافه بشن، حتما پایین همین مطلب نظرتون رو بذارید .

 خوشحال میشیم که ازتون یاد بگیریم

5 1 رای
به نظر شما چند ستاره؟
عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
عاشق نظرات شماییمx