17 ترین

مهمترین نکاتی که باید درباره ایکیگای بدانید

مهمترین نکاتی که باید درباره ایکیگای بدانید

انسان ها همچنان صدها هزار سال است که وجود دارند، اما هنوز ما به یکی از مهمترین سؤالات وجودی زندگی پاسخ نداده ایم: چگونه از زمان کوتاهی که در این سیاره بزرگ داریم نهایت استفاده را ببریم؟

یک مورد که به نظر می رسد همه بر سر آن به توافق برسند، لزوم برقراری تعادل خوب بین کار و زندگی است. از آنجایی که بسیاری از ما در زندگی مدرن امروزی در جهت رسیدن به این نوع تعادل بسیار ضعیف عمل می کنیم، شاید ایده بدی نباشد که برای الهام گرفتن به فرهنگ های دیگر مراجعه کنیم. پیش از این، تمرکز بر روی هوگه (Hygege) بود، یک اصطلاح دانمارکی که فرهنگ لغت آکسفورد آن را “کیفیتی از خوشبختی، اطمینان خاطر و راحتی توصیف می کند که باعث ایجاد احساس رضایت یا بهزیستی می شود.”

در ابتدایی ترین شکل خود، این فرهنگ اسکاندیناوی شما را تشویق می کند تا با لذت بردن از چیز های کوچک و موقعیت های دنج، شادمانی وجودی خود را به حداکثر برسانید؛ مواردی مانند: نوشیدن یک فنجان قهوه تازه دم کرده، بر افروختن یک شمع، پوشیدن جوراب پشمی در یک روز سرد زمستانی، نوشیدن یک شراب معطر در کنار شومینه در حالی که در حال تماشای برف از پشت پنجره خانه دنج خود هستید و غیره…

در واقع به همان اندازه که به نظر می رسد دلنشین و محبوب باشد، اما بسیاری از افراد که رویکردهای هوگه را امتحان کرده اند، از این شکایت دارند که این روش نقص هایی دارد، زیرا آنها درباره اینکه آیا شمع هایی که در اتاق خواب خود روشن کرده بودند را  خاموش کرده اند یا خیر، دچار اضطراب می شوند. یا از آنجایی که این ترند بر روی مصرف غذاهای پخته شده تاکید دارد، از بالا رفتن وزن شان شکایت دارند. ناگفته نماند که در حالی که ساختن چنین موقعیت دنجی در پاییز و زمستان به اندازه کافی خوب و دلپذیر است، اما فراهم کردن آن در تابستان کار آسانی نیست و یک فلسفه زندگی است که تنها 6 ماه در سال کاربرد دارد و این ایده آل نیست.

اینها اشکالاتی بودند که بر هوگه وارد است. و شاید درست به همین دلیل است که این روزها جدیدترین ترند سبک زندگی رواج پیدا کرده است: ایکیگای (ikigai) یک فلسفه زندگی ژاپنی که به معنای “دلیلی برای بودن” است (به نوعی مشابه عبارت فرانسوی raison d’etre). اگر تا به حال درباره این موضوع نشنیده اید، نگران نباشید. 17ترین به همین دلیل ایجاد شده؛ ما مهمترین مواردی را که لازم است درباره ایکیگای بدانید را در این مطلب گرد آوری کرده ایم.

امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت ببرید و آن را به جزیی از زندگی خویش در آورید.

ایکیگای یک فرهنگ ریشه دار و باستانی است

در فرهنگ ژاپنی، هر فردی ایکیگای خاص خود را دارد، اما به جستجو و تعمق طولانی در روح خود نیاز دارد تا بفهمد چیست. از نظر عملی، ایکیگای به عنوان یک چیز واقعی در زندگی تعریف می شود که به زندگی تان، ارزش و معنا می بخشد. این ممکن است یک اشتیاق یا فعالیت باشد و روش زندگی به سبک ایکیگای این است که تا حد ممکن غرق در انجام یک کار لذت بخش شویم. برای مثال، اگر ایکیگای شما ماهیگیری است، پس هر چقدر که می توانید، ماهی بگیرید. اگر در حال راه رفتن با سگ تان هستید، پس این کار را تا آنجا که می توانید انجام دهید. اگر در حال ساختن نرم افزارهای پیچیده رایانه ای هستید، پس این کار را عمیقا انجام دهید. در واقع، این اصطلاح، خود از ترکیب دو اصطلاح دیگر حاصل می شود: iki، به معنی زندگی و gai، به معنی ارزش. قدمت تاریخی آن به دوره “هی آن” (سال ‌های ۷۹۴ تا ۱۱۸۵ میلادی) باز می گردد. در مقاله ای تحقیقاتی در مورد ایکیگای در سال 2001، نویسنده آن، آکیهیرو هاسگاوا (Akihiro Hasegawa) اذعان داشت: ” gaiاز كلمه kai  (در زبان ژاپنی به معنای صدف) گرفته می شود، چرا كه صدف بسیار ارزشمند به نظر می رسید. از آنجا بود که ایکیگای به عنوان كلمه ای به معنای” ارزش در زندگی” در نظر گرفته شد. “

ایکیگای شما را بسیار سالم و سلامت تر نگه می دارد

در یکی از سخنرانی های TED در سال 2013، نویسنده دن بوتنر با اشاره به این دلیل که مردم ژاپن تا زمانی که زنده هستند، زندگی می کنند، به ایکیگای اعتبار و جلوه ویژه ای بخشید. بوتنر به منظور مطالعه جوامعی که مردم در آنها طولانی تر عمر می کنند و به “نواحی آبی” مشهور هستند، به سراسر دنیا سفر کرده است و از اسرار این افراد در قالب کتاب منتخب خود به نام “نواحی آبی:  درس هایی درباره زندگی طولانی تر از افرادی که عمر طولانی تری داشته اند” پرده برداشته است. در این سخنرانی، بوتنر، اوكیناوا، یک جزیره دورافتاده ژاپنی در شرق دریای چین را “زمین صفر برای طول عمر بیشتر” توصیف كرد، به این دلیل که جمعیت غیر عادی ای دارد که مردمش بیش از 100 سال عمر می کنند. در حالی كه طول عمر بالای ژاپنی ها را می توان با داشتن رژیم های غذایی گیاهی و احترام به افراد سالخورده مرتبط دانست، اما بوتنر همچنین به این موضوع اشاره کرد که اوکیناوایی ها حتی کلمه ای تحت عنوان یا معادل “بازنشستگی” ندارند. در عوض، آنها کلمه ایکیگای را دارند که وی آن را “دلیل بیدار شدن در صبح” توصیف می کند.

برای یکی از ساکنان که استاد هنرهای رزمی ترکیبی بوده، ایکیگای، انجام کاراته بوده است. برای یک زن 102 ساله، به آغوش کشیدن نوه هایش، ایکیگای بوده است. بوتنر همچنین توضیح داد که وقتی از هر یک از ساکنین این منطقه پرسیده می شد “ایکیگای شما چیست؟” فوری و بدون معطلی پاسخ می دادند.

نحوه کشف ایکیگای خود

خوشبختانه، نیازی نیست که شما یک ماه را در جستجوی روح خود در یک صومعه در تبت بگذرانید (البته مطمئناً این هم ضرری نخواهد داشت!). در عوض، بوتنر به سادگی پیشنهاد می کند كه سه فهرست تهیه كنید: یک فهرست، جزئیات مربوط به ارزش های شما را نشان می دهد؛ دیگری، مواردی را كه در آن خوب هستید و فهرست آخر، مواردی كه دوست دارید انجام دهید را مشخص می كند. کیفیت همپوشانی همه موارد این فهرست، ایکیگای شماست.

ایکیگای برای من، قطعاً نوشتن و ترجمه بیشتر و بیشتر است و این گونه به نظر می رسد که کلید زندگی به سبک ایکیگای، مشغول بودن به کاری است که به آن اشتیاق دارید، اما منظور کاری نیست که برای شما پول و قدرت فراوان به ارمغان می آورد. چرا که در یک نظرسنجی در سال 2010 که از 2000 زن و مرد ژاپنی به عمل آمد، تنها 31٪ از افراد، شغل خود را به عنوان آیکیگای خود معرفی کردند.

بنابراین، اگر فکر می کنید شغل شما، ایکیگای تان نیست اما در عین حال نمی خواهید آن را رها کنید، ناراحت نباشید! شاید سفر کردن با درآمدی که به واسطه این شغل دارید، ایکیگای شما باشد. یا شاید برگشتن به خانه و در آغوش کشیدن همسر و بچه های تان یا شام خوردن بعد از یک روز طولانی و پر مشغله در کنار آنها باشد. حتی اگر کسی احساس کند که شرایط کنونی تیره است، ولی در ذهن خود هدفی داشته باشد، ممکن است ایکیگای خود را احساس کند.

و اگر این سه فهرست را تهیه کنید اما هیچ همپوشانی ای در آن نیابید، این بدان معنی است که باید موارد جدیدی را امتحان کنید. شاید یوگا ایکیگای شما باشد، یا غواصی در اعماق دریا، یا نوشیدن یک دمنوش. یا شاید، فقط شاید، چیزی شبیه هوگه 🙂

ایکیگای شما چیست؟!

پیمایش به بالا