17 ترین

17 آیا میدانید کوتاه از این سو و آن سوی جهان

17 آیا میدانید کوتاه از این سو و آن سو

1. آیا میدانید کانادا 9 درصد از جنگل های جهان را شامل می شود؟

به گفته منابع طبیعی کانادا، این منطقه وسیع در شمال کره زمین با 396.9 میلیون هکتار جنگل، 9 درصد از کل مناطق جنگلی در کل جهان را به خود اختصاص داده است.

2. آیا میدانید سرخ‌ پرک نوک ‌سرخ، بیشترین پرنده روی زمین است؟

ممکن است شما تا به حال در محله تان سرخ پرک نوک سرخ را ندیده باشید، اما این به این معنا نیست که تعداد زیادی از آنها در منطقه شما وجود ندارد. این پرندگان که معمولا در جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند، “آفات کشاورزی” به حساب می آیند؛ زیرا دسته های انبوه آنها می تواند کل محصولات زراعی را در چشم برهم زدنی از بین ببرد. اگرچه تعداد آنها در نوسان است، اما طبق گفته های Audubon  (انجمن حمایت از پرندگان)، حدود 1 تا 10 میلیارد از این پرنده وجود دارد که دانشمندان را به این باور می رساند که در مقایسه با سایر انواع پرندگان بر روی کره زمین، بیشترین تعداد متعلق به این دسته است.

3. آیا میدانید می توانید جمعیت جهان را در لحظه ردیابی کنید؟

از سال 2019 ، برآورد شده است که کل جمعیت بشر بیش از 7.7 میلیارد نفر باشد. و اگر می خواهید این افزایش را به طور لحظه به لحظه مشاهده کنید، می توانید وب سایت World Population Clock را دنبال کنید که افزایش و یا کاهش نرخ تولد و مرگ و میر را به صورت بر خط نشان می دهد. همچنین می توانید جمعیت فعلی کشورهای مختلف از جمله چین (1،420،000،000+) ، هند (1،368،000،000+) و ایالات متحده (329،000،000++) را نیز به تفکیک مشاهده کنید.

4. آیا میدانید تعداد زیادی از افراد به زبان چینی ماندارین صحبت می کنند؟

زبان ماندارین با حدود 950 میلیون متکلم زبان مادری و 200 میلیون متکلم که به عنوان زبان دوم به این زبان صحبت می کنند، این زبان را به محبوب ترین زبان در جهان مبدل ساخته است.

5. آیا میدانید از هر 200 انسان یک نفر نواده مستقیم چنگیز خان مغول است؟

چنگیز خان در طول زندگی خود بین سال های 1162 تا 1227 میلادی، فرزندان بی شماری را به دنیا آورد. و در حالی که ما ممکن است هرگز به طور دقیق ندانیم که فرزندان این رهبر بزرگ امپراتوری مغول چه تعداد بوده، اما دانشمندان اکنون بر این باورند که از هر 200 نفر، 1 نفر (به عبارت دیگر 16 میلیون نفر در کل جمعیت جهان) نوادگان مستقیم او هستند.

6. آیا میدانید کپنهاگ، دوچرخه سواری دوست ترین شهر جهان است؟

بسیاری از مناطق در سراسر جهان در تلاشند تا دریابند چگونه می توانند زیرساخت های خود را برای اسکان دوچرخه سواران تغییر دهند و قادر باشند مردم را به استفاده از شیوه های حمل و نقل سازگار با محیط زیست ترغیب کنند. به همین دلیل کپنهاگ به چنین الگویی تبدیل شده است. طبق اعلام Wired ، این شهر دوچرخه دوست ترین شهر در جهان به شمار می رود.

7. آیا میدانید 41 کشور وجود دارد که زبان اشاره را به عنوان یک زبان رسمی می شناسند؟

تخمین زده می شود 72 میلیون ناشنوا در سراسر جهان وجود داشته باشد. همچنین در حدود 300 زبان اشاره مختلف وجود دارد (از جمله زبان اشاره آمریکایی و زبان اشاره بین المللی) و همچنین 41 کشور که آنها را به عنوان یک زبان رسمی می شناسند.

8. آیا میدانید نرخ سواد جهانی بزرگسالان حدود 86 درصد است؟

طبق اعلان سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو)، با عبور از هر نسل، مردم بیشتر و بیشتر می آموزند که چگونه بخوانند و بنویسند. این روزها، حدود 86 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان قادر به لذت بردن از مطالعه یک کتاب هستند. یونسکو همچنین توضیح می دهد که داده های آنها “پیشرفت چشمگیری در بین جوانان از نظر مهارت های خواندن و نوشتن و کاهش مداومی در شکاف جنسیتی را نشان می دهد. پنجاه سال پیش، تقریباً یک چهارم جوانان فاقد مهارت سواد آموزی پایه در مقایسه با کمتر از 10 درصد در سال 2016 بودند. “

9. آیا میدانید تعداد کاربران فیسبوک از مجموع جمعیت ایالات متحده، چین و برزیل بیشتر است؟

آیا از فیس بوک استفاده می کنید؟ اگر اینطور نیست، جزء عده ای هستید که هر روز به طور فزاینده ای کوچک و کوچکتر می شود. در حقیقت، 2 میلیارد کاربر فعال در این سکوی رسانه اجتماعی، دارای یک حساب کاربری هستند که حتی بیشتر از مجموع جمعیت ایالات متحده، چین و برزیل است. بنیانگذار و مدیر عامل شرکت فیس بوک، مارک زاکربرگ در مورد این نقطه عطف پستی نوشت و گفت: “ما هم اکنون در پروسه ای قرار داریم که جهان را به هم متصل می کند، پس بیایید دنیا را به هم نزدیک کنیم.”

10. آیا میدانید اساسا تنها نام دو کشور با حرف تعریف " The" شروع می شود؟

چنانچه زیاد به سفر می روید یا زبان انگلیسی تسلط دارید، احتمالا می دانید که قبل از اسامی کشورها و اماکن مختلف باید از حرف اضافه “The” استفاده کنید، مانندthe United States  یا the Maldives. با این حال، تنها گامبیا (The Gambia) و باهاما (The Bahamas) به طور رسمی ” The” را در نام ملت خود گنجانده اند و در مابقی کشورها این اتفاق به رسمیت ثبت نشده است.

11. آیا میدانید وزن تمام مورچه های روی کره زمین معادل وزن همه انسان ها است؟

کل جمعیت افرادی که روی کره زمین زندگی می کنند حتی به 8 میلیارد نفر هم نرسیده است. این در حالی است که 10 کوآدریلیون (10.000.000.000.000.000) مورچه وجود دارد که بر روی این کره خاکی می چرخند. به گفته کریس پاکهام، سخنگوی حیات وحش که در بی بی سی ظاهر شد، هنگامی که وزن کل جمعیت مورچه ها را باهم جمع ببندیم، هم وزن همه ما انسان ها می شوند.

با این حال، فرانسیس راتنیکس، استاد زنبورداری در دانشگاه ساسکس، مخالف این موضوع است. وی می گوید “اگرچه ممکن است این واقعیت در گذشته صادق باشد، اما ما باید این را در نظر داشته باشیم که این روزها انسان ها در حال چاق شدن هستند. ما تنها از لحاظ جمعیت افزایش نمی یابیم، بلکه روز به روز به وزن مان نیز اضافه می شود، بنابراین فکر می کنم ما مورچه ها را پشت سر گذاشته و در موضوع وزن از آنها سبقت گرفته ایم. “

12. آیا میدانید اقیانوس ها حاوی تقریبا 200.000 نوع ویروس مختلف هستند؟!

دفعه بعد که هوس کردید در اقیانوس بزرگ آبی شنا کنید، ممکن است به یاد این واقعیت بیافتید که این آب به ظاهر پاک و خالص تقریباً 200.000 نوع ویروس مختلف دارد. اگرچه این موضوع ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما متیو سالیوان، میکروبیولوژیست دانشگاه ایالتی اوهایو، به سی ان ان گفت: “داشتن چنین رویکردی به ما کمک می کند تا چیزهای زیادی که دوست داریم برای درک بهتر از اقیانوس انجام دهیم را بدانیم. واقعاً از گفتن این موضوع متنفرم، اما شاید لازم باشد برای مقابله با تغییرات اقلیمی، اقیانوس ها را در بعضی نقاط مهندسی کرد. “

13. آیا میدانید نیوزلندی ها بیشتر از هر کشور دیگر حیوانات خانگی دارند؟

به نظر می رسد افرادی که در نیوزیلند زندگی می کنند، بیشتر دوست دارند یک حیوان به عنوان همدم خود در خانه داشته باشند. به همین دلیل 68 درصد از خانوارهای این کشور حیوان خانگی دارند که این نرخ بیش از هر کشور دیگری در جهان است. آمریکایی ها نیز این دوستان پشمالو را دوست دارند، به همین دلیل بیش از نیمی از خانه ها در ایالات متحده آمریکا دارای سگ یا گربه (و یا هر دو) هستند.

14. آیا میدانید توکیو بزرگترین شهر جهان با 37 میلیون نفر جمعیت است؟

توکیو یک شهر پررونق است، نه تنها مطابق با استانداردهای ژاپنی بلکه در مقایسه با شهرهای مختلف دنیا. به گزارش رویترز، توکیو با حدود 37 میلیون نفر جمعیت، بزرگترین شهر جهان است. پس از آن بزرگترین شهر ها به ترتیب دهلی هند ، (29 میلیون نفر جمعیت) و شانگهای چین (26 میلیون نفر جمعیت) است.

15. آیا میدانید اینترپل از چه زمانی آغاز به کار کرد؟

این روزها ممکن است اینترپل (یا سازمان بین المللی پلیس جنایی) به دلیل ردیابی قانون شکنی در سراسر جهان، شناخته شده باشد. اما این گروه در سال 1914 هنگامی که کنگره بین المللی پلیس جنایی در موناکو برگزار شد، پا به عرصه گذاشت. در این جلسه نمایندگان پلیس و قضایی از 24 کشور جهان با هدف بهبود ارتباط بین نیروهای پلیس در کشورهای مختلف و به منظور افزایش اثربخشی تحقیقات بین المللی گرد هم آمدند.

16. آیا میدانید در هر ثانیه تقریبا دو نفر می میرند؟

در حالی که در هر ثانیه چهار نوزاد متولد می شوند، تخمین زده می شود که حدود دو نفر به طور زمان از دنیا می روند. این بدان معناست که در هر دقیقه 105 نفر، 6316 نفر در هر ساعت، 151،600 نفر در یک روز و هر سال 55.3 میلیون نفر می میرند. عذرخواهی می کنیم که همه واقعیت های دنیا جالب و خنده دار نیستند!

17. آیا میدانید شما 50 واقعیت دنیا را دانستید؟!

اکنون که به انتهای این مطلب رسیدیم، باید بگوییم که شما با مطالعه این مطلب و بخش های قبلی آن، 50 نکته را به اطلاعات عمومی خود اضافه کردید و این یک واقعیت خوب دیگر به شمار می رود که باید بدانید. امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. برای کسب اطلاعات عمومی، حقایق، عجیب و غریب ها، دانستنی های بیشتر و به روز بودن، همیشه وب سایت 17ترین را دنبال کنید.